La Liga po 14. kole

Valencia v této sezóně dokázala bodovat i proti druhému španělskému fotbalovému gigantu a na hřišti Barcelony si připsala remízu. Bohužel vzhledem k ostatním výsledkům 14. kola, které si v našem souhrnu zrekapitulujeme, se Netopýři i přes tento cenný výsledek v tabulce posunuli blíž sestupovému pásmu. V našem tradičním ohlédnutí se také podíváme na odehrané předehrávky 19. kola. Dále v tomto článku nebude chybět pořadí nejlepších střelců La Ligy a vývoj naší tipovačky. Závěrem pak zmíníme nejbližší ligový program.

Jak se hrálo (nejen) ve 14. kole La Ligy

Ještě před odehráním 14. kola byly ve Španělsku na programu dvě předehrávky 19. kola, v nichž se představily týmy, které se v lednu utkají o španělský Superpohár. V první předehrávce 19. kola se v úterý 15. prosince utkal Real Madrid s Athleticem Bilbao. Skóre utkání otevřel ve 45. minutě domácí Toni Kroos, ale baskický celek nedlouho po přestávce zareagoval a v 52. minutě Capa vyrovnal. O osudu utkání následně rozhodl Karim Benzema, který se prosadil hned dvakrát, a to v 74. a v 92. minutě. Real Madrid tak zvítězil 3:1.

Hned o den později, tedy ve středu 16. prosince, přivítala Barcelona v další předehrávce 19. kola Real Sociedad. Baskický celek poslal do vedení Willian Jose ve 27. minutě, ale Barcelona stihla ještě do poločasu vývoj zápasu zvrátit. Ve 31. minutě vyrovnal Jordi Alba a ve 43. minutě Frenkie de Jong poslal katalánský celek do vedení. Ve druhém poločase už žádné góly nepadly a Barcelona tak zvítězila 2:1.

Program 14. kola La Ligy odstartoval v pátek 18. prosince v Bilbau, kde domácí Athletic přivítal Huescu. Utkání dlouho směřovalo k dělbě bodů, ale v závěru se Athletic dvakrát gólově prosadil a zvítězil 2:0. Do vedení baskický celek poslal v 86. minutě Kenan Kodro proměněnou penaltou a domácí vítězství pak v 91. minutě pojistil Unai Nunez.

V sobotu 19. prosince začal zápasový program v Madridu zápasem mezi Atleticem a Elche. Na straně domácích se vůdčí role ujal Luis Suarez, který nejprve ve 41. minutě vstřelil úvodní gól zápasu a následně v 58. minutě navýšil domácí vedení. Hosté se gólově prosadili v 64. minutě, kdy kontaktní gól vstřelil Lucas Boye. Na vyrovnání však Elche nedosáhlo, naopak na konečných 3:1 pro Atletico upravil v 80. minutě z penalty Diego Costa.

Šlágr kola se hrál na Camp Nou, kde Barcelona přivítala Valencii. Katalánský celek pár dní před tímto utkáním doma porazil v té době celou soutěž vedoucí Real Sociedad, o čemž se zmiňujeme výše, takže v nepříliš dobrém rozpoložení hrající Valencia měla být pro katalánský celek další obětí. Ovšem ukázalo se, že ani Barcelona na tom v této sezóně není nejlépe. Netopýři začali na Camp Nou odvážně a ve 29. minutě je dostal do vedení Mouctar Diakhaby, který zrovna ten den slavil čtyřiadvacáté narozeniny. Pěkný dárek si nadělil. Barcelona zareagovala ve 45. minutě, kdy Lionel Messi sice nejdříve neproměnil penaltu, ale z dohrávané akce se přece jen prosadil a vyrovnal. Hned po návratu na hrací plochu se pak domácí dostali dokonce do vedení, to když se v 52. minutě prosadil Ronald Araujo. Valencia se však nevzdala a nakonec se dočkala zaslouženého bodu, o nějž se zasloužil specialista na Barcelonu Maxi Gomez, který v 69. minutě vyrovnal na konečných 2:2. Maxi Gomez hrál za Valencii proti Barceloně teprve potřetí a už jí ve valencijském dresu vstřelil čtvrtý gól. Utkání si můžete připomenout v našem reportu.

Real Sociedad opravdu neprožil povedený týden. Po 13. kole byl v čele La Ligy díky skóre, respektive většímu počtu vstřelených gólů, před Atleticem Madrid, ale už po středeční porážce v Barceloně o tabulkové vedení vinou zhoršeného skóre přišel. No a jako by to nestačilo, tak o víkendu baskický celek znovu prohrál, znovu ve venkovním utkání a znovu skórem 1:2. Ovšem s papírově výrazně slabším soupeřem, a to s Levante. Přitom stejně jako v Barceloně se i tentokrát dostal Real Sociedad do vedení. Tentokrát ve 22. minutě gólem Alexandera Isaka. Levante ovšem vyrovnalo brzy, už ve 28. minutě se prosadil Roger Marti. Rozhodnutí o osudu utkání pak padlo v 87. minutě, kdy vítězný gól vstřelil Jorge de Frutos.

V Pamploně se domácí Osasuna utkala s Villarrealem. Žlutou ponorku poslal už v 7. minutě do vedení Gerard Moreno. Poločasový náskok hostí pak ve 29. minutě navýšil Fer Nino. Osasuna se prosadil až v 70. minutě, kdy z penalty snížil Roberto Torres. Poslední slovo v zápase si však vzal Gerard Moreno, který svým druhým gólem v utkání v 86. minutě upravil na konečných 3:1 pro Villarreal.

V posledním sobotním utkání přivítala Sevilla na svém hřišti Real Valladolid. Domácí byly bezpochyby favoritem utkání, ale do vedení se dostali až díky pokutovému kopu, který ve 31. minutě proměnil Lucas Ocampos. Od té doby Sevilla náskok úspěšně bránila, leč neubránila, neboť v 87. minutě na konečných 1:1 vyrovnal Raul Garcia.

V neděli 20. prosince si Celta Vigo připsala již čtvrté ligové vítězství v řadě. Před nedávnem byla Celta v sestupovém pásmu, no teď už bojuje o pohárovou Evropu. Poslední tři body si připsala v utkání s Deportivem Alaves, nad kterým doma zvítězila 2:0, přičemž o oba góly galicijského celku se zasloužil Brais Mendez, který skóroval v 19. a v 79. minutě.

Totožným výsledkem, tedy vítězstvím domácího celku 2:0, skončil i zápas mezi Granadou a Betisem Sevilla, ve kterém zazářil Roberto Soldado. Ten domácí nejprve poslal do vedení ve 14. minutě, kdy proměnil pokutový kop, a následně dal skóre i konečnou podobu, a to gólem z 20. minuty.

I ve třetím nedělním utkání zvítězil jeden z týmů 2:0, ale tentokrát se neradovali domácí, ale hostující Getafe, které získalo všechny tři body na hřišti Cadizu. Madridský celek se dostal do vedení ve 33. minutě, kdy se gólově prosadil Juan Hernandez. Poté se hosté spoléhali především na pevnou defenzivu, no nakonec přidali i gólovou pojistku, o kterou se v 94. minutě zasloužil Nemanja Maksimovic.

V posledním zápase 14. kola přivítal Eibar Real Madrid. Baskický celek se na svém stadionu trápí se střeleckou produktivitou, vždyť na svém hřišti před utkáním proti Bílému baletu čekal na gól už zhruba 500 minut hracího času. S Realem však Eibaru nefungovala ani defenziva a madridský klub se už v 6. minutě dostal do vedení gólem Karima Benzemy. Náskok hostí pak ve 13. minutě navýšil Luka Modric. Naději na bodový zisk si Eibar zachoval díky tomu, že ve 28. minutě Kike prolomil jeho domácí střelecké trápení. Až do závěrečných minut se pak baskický celek snažil o vyrovnání, leč neúspěšně. Naopak v 92. minutě Lucas Vazquez upravil na konečných 3:1 pro Real Madrid.

Ligová tabulka po 14. kole

Tabulka La Ligy je nyní ještě zmatenější, než byla dosud. Do 13. kola byla situace zkreslená díky tomu, že v úvodu sezóny byla nějaká utkání odložena, takže několik týmů mělo jeden či dva zápasy k dobru. Nyní však proběhly i předehrávky 19. kola, takže se situace změnila. Například Real Sociedad měl dosud odehrána všechna utkání, ale díky účasti v jedné z předehrávek má nyní na kontě o zápas víc, než kdokoliv jiný, a to 15 utkání. Většina týmů má na kontě 14 zápasů. Do této skupiny patří Real Madrid, Villarreal, Celta Vigo, Cadiz, Athletic Bilbao, Betis Sevilla, Valencia, Eibar, Deportivo Alaves, Real Valladolid a Huesca. O utkání méně, tedy 13 zápasů, za sebou mají Barcelona, Granada, Getafe, Levante a Osasuna. Nejvíc bodů budou moct na své konkurenty nahnat týmy, které mají aktuálně jen 12 odehraných zápasů. Těmi jsou Atletico Madrid, Sevilla a Elche.

Valencia je po 14. kole La Ligy na 13. místě tabulky se ziskem 15 bodů za zápasovou bilanci 3-6-5 při skóre 21:21. Třebaže je mezi ní a sestupovým pásmem hned čtveřice celků, a to Eibar, Levante, Elche a Deportivo Alaves, tak náskok Los Che na pásmo sestupu je aktuálně jen jednobodový. Valencia sice z posledních pěti utkání nebodovala, tedy prohrála, jen jednou, nicméně v ostatních čtyřech případech brala vždy jen po bodu. A to se výraznější posuny tabulkou směrem vzhůru dělají těžko.

V čele La Ligy je po 14. kole (a předehrávkách 19. kola) Atletico Madrid, s nímž bodově drží krok pouze Real Madrid. Ale Atletico má na svého městského rivala hned dva zápasy k dobru. Po 13. kole vedoucí Real Sociedad má nyní na úplné čelo tabulky tříbodovou ztrátu a krom toho už odehrál o tři zápasy více než Atletico. O bod za baskickým celkem je pak Villarreal, který aktuálně uzavírá nejlepší čtveřici.

Sestupové pásmo opustilo Levante, místo něhož se do trojice nejhorších propadl Real Valladolid. Ovšem Levante i Real Valladolid mají shodný počet bodů, a to dokonce i s dalšími týmy, konkrétně s Elche a Deportivem Alaves. O příslušnosti k sestupovému pásmu tak nyní rozhoduje skóre, které má ze zmiňovaných týmů nejhorší právě Real Valladolid. Ovšem je očividné, že po příštím ligovém kole se může pořadí opět velmi změnit. Krom toho se na zmiňované celky může bodově dotáhnout i v tabulce poslední dvojice Huesca a Osasuna, která má na Real Valladolid a další zmiňované týmy právě tříbodovou ztrátu.

Nejlepší ligoví střelci po 14. kole

Na úplné čelo střeleckého žebříčku se prostřílel ve 14. kole dvougólový Gerard Moreno z Villarrealu (8 gólů), který přeskočil dvojici Mikel Oyarzabal z Realu Sociedad (7 gólů) a Iago Aspas z Celty Vigo (7 gólů), na kterou se navíc dotáhli Luis Suarez z Atletica Madrid (7 gólů) a Karim Benzema z Realu Madrid (7 góly). O gól zpět je ve střelecké tabulce osamocený Lionel Messi z Barcelony (6 gólů), za nímž následuje trio Paco Alcacer z Villarrealu (5 gólů), Joao Felix z Atletica Madrid (5 gólů) a Carlos Soler z Valencie (5 gólů). Další gól pak ztrácí velmi početná skupina ve složení Ansu Fati z Barcelony (4 góly), Portu z Realu Sociedad (4 góly), Cristian Tello z Betisu Sevilla (4 góly), Jose Luis Morales z Levante (4 góly), Angel z Getafe (4 góly), Youssef En-Nesyri ze Sevilly (4 góly), Marcos Llorente z Atletica Madrid (4 góly) a Manu Vallejo z Valencie (4 góly), na něž se po 14. kole dotáhli i Kike z Eibaru (4 góly), Maxi Gomez z Valenncie (4 góly) a Roger Marti z Levante (4 góly).

V čele valencijské klubové střelecké tabulky je v rámci La Ligy nadále Carlos Soler (5 góly). Za ním se o druhé místo dělí Manu Vallejo (4 góly) a Maxi Gomez (4 góly), který o víkendu gólově přispěl k remíze Valencie na hřišti Barcelony. Svojí gólovou troškou do mlýna pak dosud v La Lize přispěli i Gabriel Paulista (1 gól), Daniel Wass (1 gól), Goncalo Guedes (1 gól), Toni Lato (1 gól), Yunus Musah (1 gól), Hugo Guillamon (1 gól) a nově i Mouctar Diakhaby (1 gól).

Tipovačka po 14. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde a v našem článku zveřejněném před začátkem aktuální sezóny.

Na výsledky 14. kola La Ligy si na našem webu natipovalo 17 tipérů. Nejlepší odhad výsledků prokázalo duo netopier (22 bodů) a Balamuta (22 bodů). Pomyslné stupně výsledků doplnil jansosom (20 bodů) a v nejlepší pětici se umístili ještě ruty (18 bodů) a LukasTV (17 bodů).

V celkovém pořadí, do něhož ještě nejsou započítány výsledky předehrávek 19. kola, došlo poprvé od začátku letošní sezóny ke změně v úplném čele. Při bodové shodě je totiž na prvním místě jansosom (203 bodů) před rutym (203 bodů), a to díky většímu počtu přesně trefených výsledků (jansosom 16, ruty 13). Nejbližším pronásledovatelem vedoucí dvojice je LukasTV (189 bodů), za nímž jsou v nejlepší pětici celkového pořadí ještě JEFFINHO (183 bodů) a netopier (182 bodů), který z nejlepší pětice odsunul mikitu10sM (179 bodů). Na dohled nejlepším jsou dále i Rostis1001 (178 bodů), Lumirik (173 bodů) a Cáfa82 (171 bodů).

V žebříčku nejlepších výkonů tipérů v rámci jednoho kola k žádné změně tentokrát nedošlo. Na prvním místě je jansosom (30 bodů, 1. místo ve 13. kole) a za ním duo Woyta (26 bodů, 1. místo ve 3. kole) a ruty (26 bodů, 1. místo v 11. kole). Hned za touto dvojicí jsou se svými výkony Ingi (25 bodů, 1. místo v 9. kole), jansosom (25 bodů, 2. místo ve 3. kole) a Jose.Enrique (25 bodů, 1. místo v 10. kole). Nadprůměrné výkony dále předvedla i dvojice Rostis1001 (24 bodů, 2. místo v 11. kole) a LukasTV (24 bodů, 3. místo ve 3. kole) či trio Harakant (23 bodů, dělené 4. místo ve 3. kole), Stoldovec (23 bodů, dělené 4. místo ve 3. kole) a Packo114 (23 bodů, 23 bodů, dělené 4. místo ve 3. kole).

Již nyní je možné tipovat na 15. kolo, které má jako hrací dny úterý a středu tohoto týdne. Dále jsou v systému k natipování i zápasy odložené v 1., 2. a 4. kole, které mají být sehrány v příštím kalendářním roce.

Program 15. kola La Ligy

Do dvou dnů rozdělené 15. kolo odstartuje již v úterý 22. prosince, kdy se utká Valencia se Sevillou (17:30), Elche s Osasunou (17:30), Huesca s Levante (19:45), Real Sociedad s Atleticem Madrid (19:45), Real Valladolid s Barcelonou (22:00) a Villarreal s Athleticem Bilbao (22:00). Na zbývající zápasy 15. kola přijde řada ve středu 23. prosince, kdy jsou na programu zápasy Getafe s Celtou Vigo (17:30), Realu Madrid s Granadou (19:45), Deportiva Alaves s Eibarem (22:00) a Betisu Sevilla s Cadizem (22:00).