La Liga po 37. kole

Ve Španělsku už po 37. kole znají ligového mistra a dva sestupující celky. Jednou z mála nezodpovězených otázek ještě zůstává, které týmy se podívají do pohárové Evropy. Po výsledcích uplynulého ligového kola je situace v tabulce taková, že určitou šanci mají stále i Netopýři. Všechna utkání i aktuální podobu tabulky La Ligy samozřejmě připomeneme v tomto našem tradičním ohlédnutí, kde se zmíníme i o cestě, která Valencii do Evropské ligy může dovést. Dále nebude chybět zmínka o nejlepších ligových střelcích, o naší tipovačce a o programu posledního ligového kola, které se bude konat tuto neděli.

Jak se hrálo ve 37. kole La Ligy

Program 37. kola odstartoval předkrmem v Eibaru, kde utkání místních proti Realu Valladolid odstartovalo o dvě a půl hodiny dříve něž všechny ostatní zápasy tohoto kola, protože oba týmy hrají už pouze o konečné umístění, ale netýkají se jich sestupové starosti, ani boj o pohárovou Evropu. Domácí si během prvního poločasu vypracovali dvoubrankové vedení, o které se zasloužili Pedro Bigas a Takashi Inui. Ve druhé půli sice průběh zápasu zdramatizovalo snížení Sergiho Guardioly, ale v nastavení domácí Pablo De Blasis z pokutového kopu stvrdil vítězství Eibaru 3:1.

V boji o záchranu si ve 37. kole pomohlo Leganes, které na hřišti Athleticu Bilbao zvítězilo 2:0. Situaci madridskému celku usnadnilo vyloučení domácího gólmana Unaie Simona na konci první dvacetiminutovky hry. Jeho nástupce se Leganes podařilo překonat víceméně až v závěru utkání. Vítězný gól vstřelil deset minut před vypršením základního hracího času Miguel Guerrero a vítězství celku ze sestupového pásma pojistil v nastavení Roger Assale. Leganes si tak udrželo naději na záchranu.

O tu naopak přišla Mallorca. V předchozích dvou domácích zápasech ostrovní celek zvítězil, no proti Granadě se mu to už nepodařilo. Přitom Mallorca šla na konci první dvacetiminutovky zásluhou Juana Hernandeze do vedení, ale za hosty v nastavení první půle vyrovnal Victor Diaz a ve druhém poločase pak o osudu utkání rozhodl Carlos Fernandez. Na domácí porážce 1:2 už nic nezměnila ani červená karta pro jediného domácího střelce v tomto utkání, která přišla v nastavení zápasu. Mallorcu tak v příští sezóně v La Lize neuvidíme.

Dlouho si s prvoligovou příslušností zahrávalo Deportivo Alaves, které sice bylo nas sestupovým pásmem, nicméně po sérii porážek se mu týmy ze sestupového pásma nebezpečně přibližovaly. Ve 37. kole však Alaves zabral, na hřišti Betisu Sevilla zvítězil 2:1 a zajistil si setrvání v La Lize. Góly přišly až ve druhém poločase, kdy se prosadilo nejdříve hostující duo Joselu a Rodrigo Ely, na které za domácí dokázal gólově zareagovat jen Loren Moren v nastaveném čase. Krom gólu Betisu byly v nastavení k vidění i dvě červené karty. Na domácí straně ji viděl Juanmi, zatímco za hosty šel předčasně do sprch střelec jejich vítězného gólu Rodrigo Ely.

Leganes tak bude ve 38. kole o udržení na dálku bojovat jen s Celtou Vigo, která si hodně zkomplikovala situaci, když ve 37. kole doma nebodovala s Levante, kterému podlehla 2:3. V Galicii se hrálo napínavé utkání, kde sice hosté měli po půlhodině dvoubrankový náskok, o který se zasloužil dvougólový Enis Bardhi, ale kde byl přesto v poločase vyrovnaný stav, neboť na trefy Levante ještě do poločasové přestávky odpověděli Santi Mina a Iago Aspas. I ve druhé půli šlo do vedení Levante, a to zásluhou Borji Mayorala, přičemž na tuto trefu už domácí odpověď nenašli. I v tomto utkání se červenalo. Hosté hráli poslední půlhodinu bez Miramona, zatímco Celtu v závěru oslabil Nolito.

V boji o titul byla situace jasná. Real Madrid měl před závěrečnými dvěmi ligovými koly čtyřbodový náskok, takže věděl, že mu k titulu stačí ve 37. kole doma porazit Villarreal. A to se Bílému baletu i povedlo. V prvním poločase poslal madridský tým do vedení Karim Benzema, který pak v druhém poločase domácí vedení ještě navýšil z pokutového kopu. Za Villarreal už pouze snížil Vicente Iborra, ale to domácím nevadilo, neboť i vítězství 2:1 jim stačilo k zisku titulu.

Nakonec by Realu Madrid s přihlédnutím k výsledku Barcelony ve 37. kole stačilo, i když by s Villarrealem prohrál. Katalánský klub totiž doma překvapivě nestačil na Osasunu a podlehl jí 1:2. Hosté se dostali do vedení už po čtvrthodině hry, kdy se prosadil Jose Arnaiz. Barcelona sice zásluhou Lionela Messiho v druhém poločase vyrovnala, ale v nastavení Roberto Torres rozhodl o tom, že všechny tři body z Camp Nou poputují do Pamplony.

V madridském derby mělo motivaci především domácí Getafe bojující o pohárovou Evropu. Hostující Atletico Madrid mohlo být v klidu, protože má Ligu mistrů už jistou. Getafe však po koronavirové pauze nemá dobrou formu a včera se to opět potvrdilo, protože Atleticu podlehlo 0:2. Góly vstřelili ve druhém poločase Marcos Llorente a Thomas Partey.

Skórovat se doma ve 37. kole nepodařilo ani dalšímu uchazeči o pohárovou Evropu, a to Realu Sociedad. Dobrou zprávou pro baskický klub bylo alespoň to, že stejně se včera na hřišti v San Sebastianu vedlo i hostující Seville, takže se nakonec body po remíze 0:0 dělily.

Domácích zaváhání Getafe a Realu Sociedad využila Valencia k tomu, aby se alespoň udržela v boji o pohárovou Evropu. Trenér Voro nasadil hodně překvapivou sestavu, kde se objevil třeba Thierry Correia na pravém beku či Carlos Soler ve středu zálohy. Poprvé pod Vorem se dočkal šance Hugo Guillamon, zatímco naopak vůbec nehrál Dani Parejo. A přesto to na trávníku Mestally celkem fungovalo, tedy především v první půli, pak už se Netopýři snažili hlavně o udržení hubeného jednobrankového náskoku, který Valencii po čtvrthodině hry přinesla trefa Kevina Gameira. Los Che nakonec byli ve své snaze úspěšní, třebaže museli dohrávat bez vyloučeného Jaume Costy, a zvítězili 1:0. O průběhu utkání se více dočtete v našem reportu.

Ligová tabulka po 37. kole

Kdo si vybojuje Evropskou ligu? To je otázka, která stále ještě může trápit i příznivce Valencie. Villarreal je na 5. místě a do Evropské ligy určitě postoupí. Dále tu jsou čtyři kandidáti na zbývající dvě místa, a to Real Sociedad, Getafe, Valencia a Granada. Valencia ví, že aby měla alespoň nějakou naději, tak musí zvítězit ve 38. kole na hřišti Sevilly. Už to bude dost oříšek, ale přitom to ani nemusí na Evropskou ligu stačit, pokud budou bodovat i Real Sociedad a Getafe. Granada teoreticky Netopýry nemusí zajímat, neboť jelikož Valencia musí pro postup do pohárové Evropy vyhrát, tak i kdyby zároveň Granada zvítězila doma nad Athleticem Bilbao, tak stejně ji v tabulce nepřeskočí, neboť pro Los Che mluví lepší vzájemná utkání. Netopýři tak musí sledovat především výkony Realu Sociedad na hřišti Atletica Madrid a Getafe na hřišti Levante. Žádaná je hlavně bodová ztráta Getafe. Ovšem v první řadě zůstává požadavek na vítězství Valencie v Seville. Připomeňme, že naposledy Valencia na venkovním hřišti zvítězila v prosinci v Levante.

Jak už bylo zmíněno výše, tak už známe nového ligového vítěze kterým se stal Real Madrid. Bílý balet nespoléhal jen na svůj čtyřbodový náskok před Barcelonou a ve 37. kole porazil Villarreal. Katalánský klub navíc doma naopak podlehl Osasuně, takže je vše jasné. Před posledním kolem La Ligy má Real Madrid na Barcelonu sedmibodový náskok. Na třetí příčce se po 37. kole osamostatnilo Atletico Madrid, které má nyní dvoubodový náskok na Sevillu, ale jistotu Ligy mistrů mají oba.

Vyjasňuje se i situace v sestupovém pásmu. K dříve jistému sestupujícímu Espanyolu se po 37. kole připojila Mallorca. Nejvýše postaveným celkem v sestupovém pásmu je aktuálně Leganes, které má ještě naději na záchranu. Před posledním kolem totiž ztrácí jediný bod na Celtu Vigo. Ve 38. kole tak tyto dva týmy na dálku zabojují o záchranu. Leganes bude doma hostit Real Madrid, zatímco Celta Vigo se vypraví na hřiště Espanyolu.

Nejlepší ligoví střelci po 37. kole

Na čele tabulky střelců zůstává Lionel Messi z Barcelony (23 gólů), který se sice ve 37. kole prosadil, ale přesto se jeho náskok znovu snížil, neboť Karim Benzema z Realu Madrid (21 gólů) by ve 37. kole hned dvougólový. Na bronzovém stupínku zůstává Gerard Moreno z Villarrealu (16 gólů), který je aktuálně nejlepším střelcem La Ligy španělské národnosti. Na dohled nejlepší trojici ligových střelců jsou Luis Suarez z Barcelony (15 gólů) a Raul Garcia z Athleticu Bilbao (15 gólů). O gól zpět je Lucas Ocampos ze Sevilly (14 gólů), na kterého se ve 37. kole dotáhl Iago Aspas z Celty Vigo (14 gólů). Na konci první desítky nejlepších ligových střelců této sezóny jsou Ante Budimir z Mallorcy (12 gólů) a Alvaro Morata z Atletica Madrid (12 gólů), za nimiž následuje velká skupina, ve které jsou Lucas Perez z Deportiva Alaves (11 gólů), Roger Marti z Levante (11 gólů), Jaime Mata z Getafe (11 gólů), Willian Jose z Realu Sociedad (11 gólů), Santi Cazorla z Villarrealu (11 gólů) a po 37. kole nově i Joselu z Deportiva Alaves (11 gólů). O gól méně pak mají na kontě Angel z Getafe (10 gólů), Mikel Oyarzabal z Realu Sociedad (10 gólů), Sergio Ramos z Realu Madrid (10 gólů) a Maxi Gomez z Valencie (10 gólů), ke kterým se po 37. kole připojil i Loren Moron z Betisu Sevilla (10 gólů).

Nejlepším ligovým střelcem Valencie zůstává Maxi Gomez (10 gólů), za nímž následuje Dani Parejo (8 gólů). Ve 37. kole si polepšil třetí nejlepší ligový střelec Los Che v této sezóně Kevin Gameiro (6 góly) Nejlepší pětici valencijských ligových kanonýrů uzavírají Ferran Torres (4 góly) a Rodrigo Moreno (4 góly).

Tipovačka po 37. kole

Oblíbenou součástí našeho webu je i tipovačka, kde se hraje o zajímavé ceny. Více se můžete o pravidlech a cenách dozvědět zde. Před námi je už jen poslední 38. kolo, po němž budou ceny pro tři nejlepší rozdány. Připomínáme, že všechny zápasy 38. kola La Ligy budou odehrány tuto neděli, takže příští pondělí bude pro někoho dosti veselé. Na poslední kolo tohoto ročníku tipovačky si už samozřejmě můžete natipovat.

Na tomto místě jste zvyklí vídat výsledky právě skončeného kola tipovačky, tudíž byste tu očekávali pořadí tipérů, kteří nejlépe odhadli výsledky 37. kola La Ligy. Tentokrát to však bude jinak. Jelikož je před námi už jen poslední kolo celého ročníku a jelikož rozestupy v celkovém pořadí byly na čele po 36. kole celkem malé, tak jsme se rozhodli pro větší napětí nechat výsledky 37. kola skryté. Nikdo tedy nebude v tuto chvíli přesně vědět, jak na tom je. Vše bude odhaleno až po 38. kole, kdy se dozvíme konečné celkové pořadí a tedy i vítěze dresu a dalších cen.

Připomeňme alespoň, jaké bylo celkové pořadí před 37. kolem. Vedl Ingi (624 bodů), druhý byl netopier (619 bodů), třetí mikita10sM (616 bodů), čtvrtý ruty (609 bodů) a pátý Harakant (604 bodů). Těsně za nejlepší pěticí se pak nacházeli Jaakkopn (602 bodů), Jose.Enrique (601 bodů) a Packo114 (599 bodů). Jak vidíte, tak rozdíly po 36. kole byly opravdu minimální. Mezi prvním a druhým místem pět bodů, což je jeden přesně trefený výsledek. Zvládnul už třeba netopier ve 37. kole přeskočit v celkovém pořadí Ingiho a vede? Nebo se naopak propadl? Vždyť třetí mikita10sM za ním byl jen o tři body. To v tuto chvíli nikdo neví. Počkejte si po 38. kole.

Program 38. kola La Ligy

Poslední kolo tohoto ligového ročníku bude stejně jako 37. kolo odehráno celé v jeden den a opět bude většina zápasů dokonce v jeden čas. Původně se měly v neděli 19. července odehrát všechna utkání ve 21:00, no nakonec bude opět jeden zápas předskokanem. Už v 18:30 vyběhnou na trávník hráči  Realu Valladolid a Betisu Sevilla. Všechny ostatní zápasy 38. kola budou mít výkop ve 21:00, kdy budou odehrány zápasy Deportiva Alaves proti Barceloně, Atletica Madrid proti Realu Sociedad, Espanyolu Barcelona proti Celtě Vigo, Granady proti Athleticu Bilbao, Leganes proti Realu Madrid, Levante proti Getafe, Osasuny proti Mallorce, Sevilly proti Valencii a Villarrealu proti Eibaru.

• Důležitá zpráva pro tipéry, kteří ještě nenatipovali zápasy 38. kola. Po zveřejnění tohoto článku došlo ještě k pozměnění hracího programu tak, že už v 17:00 se utká Deportivo Alaves s Barcelonou a od 18:30 budou hned dva zápasy. Krom už v článku avizovaného utkání Realu Valladolid s Betisem se v tento čas utkají ještě Villarreal s Eibarem. V tipovačce už jsou časy těchto zápasů změněny, tak ať nezapomenete natipovat. Ostatní zápasy zůstávají s časem výkopu ve 21:00.