The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Na Mestallu míří Býci z Krasnodaru

Na Mestallu míří Býci z Krasnodaru


Ve čtvrtek večer bude pro Valencii pokračovat letošní cesta pohárovou Evropou, v prvním utkání osmifinále Evropské ligy Netopýři přivítají ruský celek FK Krasnodar a budou se snažit získat dobrou výchozí pozici do odvety, která je na programu hned příští týden.

Z valencijského tábora

Valencia nyní prožívá vcelku povedené období, napříč všemi soutěžemi drží sérii 11 zápasů bez porážky s bilancí 6-5-0 a skóre 17:6. Za posledních 7 soutěžních utkání dokonce Netopýři inkasovali pouze 1 gól. Škoda jen, že je v této sérii tolik remízových výsledků, neboť pokud by některé zápasy skončily vítězstvím Los Che, tak by na tom Valencia mohla být například v La Lize tabulkově lépe. V domácí soutěži je momentálně na 7. místě s bilancí 7-15-4 a tedy ziskem 36 bodů. Sevilla je před Valencií o 1 bod, Deportivo Alaves má na Los Che náskok 4 body a 4. místo zajišťující postup do Ligy mistrů drží dosti překvapivě Getafe, které má na Netopýry k dobru už 6 bodů. V La Lize Netopýři drží sérii 8 zápasů bez porážky, ovšem zde je převaha remízových výsledků, bilance je totiž 3-5-0. Před týdnem Netopýři úspěšně zvládli semifinále Copa del Rey, kde vyřadili postupně CD Ebro, Sporting Gijon, Getafe a Betis Sevilla. Nyní už je před nimi v domácí pohárové soutěži pouze květnové finálové utkání, kde bude soupeřem Netopýrů Barcelona.

V pohárové Evropě je Valencia již od podzimu, to hrála základní skupinu v prestižnější Lize mistrů. Ovšem v konkurenci Juventusu Turín, Manchesteru United a Young Boys Bern dosáhli Los Che ve své základní skupině jen na 3. místo, což znamenalo pro jaro přesun do Evropské ligy. Zde už Valencia dokázala vyřadit Celtic Glasgow, na jehož hřišti zvítězila 2:0 a který poté porazila i doma na Mestalle, a to pro změnu výsledkem 1:0. Nyní tak Valencii proti Krasnodaru čeká osmifinále Evropské ligy. Mimochodem Valencia už za sebou má v této sezóně v Copa del Rey a v Evropské lize dohromady pět úspěšně zvládnutých dvojutkání, ale proti ruskému soupeři se dostává přece jen do nové situace, protože tentokrát odehraje první utkání na vlastním hřišti. Dosud se na Mestalle vždy konala až odveta.

Před zítřejším utkáním může Valencii dodávat optimismus celkem dobrá bilance proti ruským celkům v zápasech hraných na Mestalle. Netopýři mají z domácích zápasů bilanci 4-1-1 při skóre 17:5. Ve 3. kole Poháru UEFA v sezóně 1982/1983 přicestoval na Mestallu Spartak Moskva a prohrál 0:2. K další konfrontaci Valencie s ruským fotbalem došlo až v roce 1998, kdy Netopýři v rámci Intertoto Cupu porazili Shinnik Jaroslavl vysoko 4:1. Ještě hůře na Mestalle dopadl v Poháru UEFA v sezóně 2001/2002 celek Chernomorets Novorossiysk, který si za Španělska odvezl debakl 0:5. Jediným ruským týmem, se kterým se Los Che potkali už dvakrát, je Spartak Moskva. Podruhé se na Mestalle představil v základní skupině Ligy mistrů v sezóně 2002/2003, ale znovu prohrál. Tentokrát 0:3. První bodový zisk ruského celku na hřišti španělské Valencie tak zařídil až Kuban Krasnodar v základní skupině Evropské ligy v sezóně 2013/2014. Městský konkurent zítřejšího soupeře Valencie uhrál na Mestalle remízu 1:1. Dosud posledním ruským týmem, který se na Mestalle představil, je Zenit Petrohrad. Ten se stal zároveň prvním zástupcem Ruska, který dokázal na Mestalle zvítězit. Stalo se tak v základní skupině Ligy mistrů v sezóně 2015/2016, kdy Zenit na východním pobřeží Španělska zvítězil 3:2.

Trenér Marcelino musí vzít při skládání zápasové sestavy v potaz několik absencí. Jedniým hráčem, který se v úterý nezúčastnil tréninku, je argentinský stoper Ezequiel Garay, kterého tedy můžeme považovat za jediného hráče na valencijské marodce. Do čtvrtečního utkání však určitě nezasáhnou ani stoper Facundo Roncaglia a záložník Geoffrey Kondogbia. Oba si musí odpykávat disciplinární trest. Roncaglia ještě z doby, kdy byl v Evropské lize za Celtu Vigo vyloučen před lety v utkání na Old Trafford v Manchesteru. Kondogbia pro změnu v této sezóně evropských pohárů nasbíral mnoho žlutých karet, přičemž tu rozhodující pro stopku obdržel v prvním zápase proti Celticu. Chybět tak měl pouze v odvetě proti skotskému týmu, ale příslušné orgány UEFA se hluboce zamyslely a došly k závěru, že se jednalo o úmyslnou žlutou kartu, čili Kondogbia bude nuceně odpočívat ještě v prvním utkání proti Krasnodaru, hrát bude moct v odvetě v Rusku. Problematika úmyslných žlutých karet je v poslední době věc často řešená. Nejkřiklavějším případem je stoper Realu Madrid Sergio Ramos, který si nechal dát žlutou kartu v prvním utkání osmifinále Ligy mistrů na hřišti Ajaxu, kde Bílý balet zvítězil. Zkušený španělský reprezentant navíc úmysl po utkání zřejmě potvrdil, i když později se na sociálních sítích vyjádřoval jinak. Pokud by Ramos dostal trest jen za dosažení počtu žlutých karet, tak by absentoval jen v odvetě proti Ajaxu, ale i on dostal stejně jako Kondogbia ještě jeden zápas navíc. Tudíž by chyběl i v případném prvním zápase čtvrtfinále. Real však i přes vítězství na hřišti Ajaxu postoupit z osmifinále nedokázal, když doma holandskému celku podlehl 1:4, takže Ramos si druhý zápas trestu odsedí až v příštím ročníku evropských pohárů. Samozřejmě za předpokladu, že se do nich Real Madrid probojuje. Zítra si budou muset z valencijského týmu dávat na žluté karty pozor Dani Parejo, Carlos Soler a Mouctar Diakhaby, protože by se mohli vykartovat pro osmifinálovou odvetu. Navíc pokud by třeba inkasovali žlutou kartu ke konci utkání za výrazně příznivého stavu pro Los Che, tak je tu nejspíš znovu riziko, že by orgány UEFA kartu posoudily jako úmyslnou a trestaly by tak větším trestem. Tak jako v případě Kondogbii či Ramose.

Z tábora soupeře

FK Krasnodar je celkem nový klub, založen byl teprve v roce 2008, do nejvyšší ruské soutěže pronikl prvně v roce 2011, ale už od roku 2014 je pravidelným účastníkem evropských pohárových soutěží. Pokud se říká, že za vším je třeba hledat ženu, tak v případě bohatých ruských klubů je potřeba za vším hledat nějakého toho bohatého vlastníka. V případě Krasnodaru je oním boháčem Sergej Galitsky. Ten zcela ze svých prostředků zaplatil i nový stadion klubu, který byl otevřen roku 2016 a má kapacitu zhruba 35 000 diváků. Krasnodar už sice nějaký čas patří mezi ruskou špičku, ovšem na příčky zaručující start v Lize mistrů dosud nedosáhl. V této sezóně by se to však mohlo změnit, neboť Krasnodar je na 2. místě o 3 body za Zenitem Petrohrad, ale s náskokem 4 body na CSKA Moskva. Další známé kluby jako Lokomotiv Moskva, Spartak Moskva či Rubin Kazan mají ztrátu ještě větší. V ruské nejvyšší soutěži se nyní o víkendu odehrálo 1. jarní kolo a Krasnodar remizoval na hřišti Spartaku Moskva 1:1. Celkově má dosud v Premier Lize bilanci 10-4-4 při skóre 32:14, dosud tedy získal 34 bodů. Z ruské pohárové soutěže vypadl ve čtvrtfinále s Rostovem.

Výše je zmíněno, že je Krasnodar od roku 2014 pravidelným účastníkem evropských pohárových soutěží, ale že Ligu mistrů vyhlíží dosud marně. To oboje platí, Krasnodar je nyní již pátou sezónu v řadě v Evropské lize, i když je pravda, že v sezóně 2017/2018 se nedokázal prokousat sítem předkol, kde skončil na kopačkách bělehradské Crveny Zvezdy. V sezóně 2014/2015 skončil Krasnodar na 3. místě v základní skupině Evropské ligy, lepší byli Everton a Wolfsburg, naopak až za ruským celkem skončilo Lille. Z výsledků stojí za zmínku nejspíš jen vítězství Krasnodaru na hřišti Evertonu, ale to bylo v posledním utkání skupiny a anglický celek již měl jistotu postupu. To o rok později Krasnodar svoji základní skupinu ovládl a nechal za sebou Borussii Dortmund, PAOK Solun i Karabach. Z výsledků stojí za zmínku především domácí vítězství nad Dortmundem. Ovšem dobré výsledky ze základní skupiny si Krasnodar nepřenesl do jarního pokračování Evropské ligy a hned vypadl, když se Spartou Praha prohrál 0:1 venku a 0:3 doma. V sezóně 2016/2017 bral Krasnodar v základní skupině Evropské ligy 2. místo. Za suverénním Schalke byl o 2. místo celkem boj, neboť Krasnodar měl nakonec stejně bodů jako Salzburg a jen o bod víc než Nice. Oba tyto soupeře však ruský tým dokázal porazit, Salzburg dokonce na jeho hřišti. Na jaře pak vyřadil Fenerbahce, ale Celta Vigo již byla nad jeho síly.

V letošní sezóně Evropské ligy se Krasnodar poprvé nemusel prokousávat přes předkola a šel rovnou do základní skupiny, kde nakonec se ziskem 12 bodů za zápasovou bilanci 4-0-2 vybojoval 2. místo. Za Sevillou ale zaostal jen horším skóre a horšími vzájemnými zápasy. Až za ruským celkem skončili Standard Lutych a Akhisar Belediyespor. V prvním jarním kole se všeobecně očekával konec Krasnodaru, bundesligový Leverkusen měl být nad jeho síly. Jenomže vše bylo jinak. Zrodily se dva remízové výsledky, v Rusku 0:0 a v Německu 1:1, takže Krasnodar postoupil do dalšího kola zásluhou pravidla o větším počtu gólů na hřišti soupeře. Nyní ho již čeká Valencia.

Krasnodar se již během své krátké historie utkal se třemi španělskými soupeři. V sezóně 2014/2015 zamířil poprvé do evropských pohárů a v předkole Evropské ligy narazil na Real Sociedad. V prvním utkání ve Španělsku Krasnodar prohrál 0:1, ale v odvetě zřejmě baskický klub dost zaskočil, neboť zvítězil 3:0 a postoupil do základní skupiny. V sezóně 2016/2017 Krasnodar na španělského soupeře pro změnu narazil až v jarním play-off, konkrétně se jednalo o již výše zmiňovanou Celtu Vigo. Ta se zaskočit nenechala a zvítězila 2:1 doma a 2:0 v Rusku. Mimochodem v obou zápasech hrál i Daniel Wass, který se dokonce v prvním utkání gólově prosadil střelou z volného přímého kopu. V odvetě pak na pár minut naskočil Facundo Roncaglia. Naposledy Krasnodar na španělského soupeře narazil v této sezóně v základní skupině Evropské ligy, kde měřil síly se Sevillou. Krasnodar dokázal doma zvítězit 1:0, zatímco ve Španělsku prohrál 0:3. Jaké jsou závěry z konfrontace Krasnodaru se španělskými celky? Na Pyrenejském poloostrově Krasnodar prohrál ve všech třech případech, doma v Rusku naopak dokázal porazit Real Sociedad i Sevillu, přičemž baskický klub díky tomu vyřadil z pohárové Evropy. Jen Celta Vigo dokázala na jeho hřišti uspět. Krasnodar má tedy proti španělským týmům bilanci mírně zápornou, leč především v domácím prostředí dokáže být hodně nebezpečný.

Zajímavé je, že třebaže klub dotuje štědrý vlastník, tak nějaké světově známé jméno byste v kádru Krasnodaru hledali nejspíš marně. Odborníci předpovídali, že klub hodně oslabil v létě, kdy útočník Fedor Smolov (nejlepší střelec ruské ligy v sezónách 2015/2016 a 2016/2017) odešel do Lokomotivu Moskva. Krasnodar zvládá i absenci svého klíčového záložníka Pavla Mamajeva, který je od října v policejní vazbě. Letos na sebe nejvíce upozorňují švédský ofenzivní záložník Viktor Claesson či brazilský veterán v útoku Ari. Rozhodující gól proti Leverkusenu pro změnu vstřelil ani ne dvacetiletý Rus Shapi Suleymanov. Dalšími zajímavými hráči jsou ruský záložník Yuri Gazinski, jeho uruguayský kolega ze středu hřiště Mauricio Pereyra (ten však scházel na středečním tréninku kvůli zdravotním problémům a ve čtvrtek tak nenastoupí) či ekvádorský levý bek Cristian Ramirez. Teprve pětatřicetiletý trenér Murad Musaev očividně vede citlivě poskládaný tým, mix zkušeností s dravým mládím.

Základní informace

Valencia CF – FK Krasnodar; osmifinále Evropské ligy 2018/2019 – 1. zápas; čtvrtek 7. března 2019 ve 21:00

Předpokládané sestavy

Valencia CF: Neto, Gaya, Diakhaby, Gabriel, Piccini, Guedes, Parejo, Coquelin, Soler, Gameiro, Rodrigo

FK Krasnodar: Safonov, Ramirez, Fjoluson, Martynovich, Petrov, Kabore, Gazinskiy, Wamberto, Claesson, Suleymanov, Ari

Více informací a novinek z La Ligy najdete na www.spanelskyfotbal.cz

Zápas budete moci sledovat formou textového přenosu na www.onlajny.com

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.