Představí se nám dnes Kangin Lee v nové roli?

Pokud si někdo rozhodně nemůže stěžovat na trenérskou výměnu ve Valencii, tak je to jihokorejský mladík Kangin Lee, který prozatím nějaký herní prostor dostal v každém zápase, ve kterém Netopýry vedl nový trenér Albert Celades. Dnes se jeho start očekává znovu, přičemž řada médií ho uvádí rovnou v základní sestavě.

V prvním týmu Valencie se Kangin Lee začal objevovat v průběhu loňské sezóny. Pod Marcelinem absolvoval předsezónní přípravu v létě 2018 a blýskl se dokonce gólem proti Bayeru Leverkusen v utkání Trofeo Naranja. Plán byl takový, že bude hrávat za rezervní celek VCF Mestalla, ale trénovat bude s áčkem. To se však v průběhu sezóny změnilo. Na konci října 2018 si odbyl debut za první tým v soutěžním utkání, a to proti CD Ebro v Copa del Rey, na což navázal několika dalšími starty za valencijské áčko, až se nakonec letos na jaře stal členem valencijského áčka nastálo. Celkem v loňské sezóně odehrál 501 minut v 11 zápasech, přičemž většinu minut nasbíral v zápasech proti CD Ebro, Sportingu Gijon a Getafe v Copa del Rey.

Právě proti dnešnímu soupeři Kangin Lee v loňské sezóně v Copa del Rey zaujal. Řeč je o památné čtvrtfinálové odvetě, kdy Los Che potřebovali eliminovat porážku 0:1 z prvního utkání, ale hned v úvodu inkasovali. V tu chvíli potřebovali k postupu zvítězit alespoň 3:1. Na 1:1 vyrovnal v 61. minutě Rodrigo, ale postup byl stále velmi vzdálen. V 71. minutě se na hřiště dostal Kangin, který vystřídal Cristiana Picciniho, tedy na první pohled se jednalo o střídání podporující ofenzivní část hry. Kangin odehrál i s nastavením jen necelou půlhodinu, ale do osudu utkání významně zasáhl, třebaže to ve statistikách není zřejmé. Nepřipsal si gól ani žádnou přímou gólovou přihrávku, ale přesto sehrál důležitou roli u obou gólů, které v nastavení Valencii posunuly ke kýženému vítězství 3:1 a tím i k postupu do semifinále. V 92. minutě Kangin vyslal dlouhý pas do pokutového území, kde ho Santi Mina posunul na Rodriga, který poslal Valencii do vedení 2:1. V 93. minutě tehdy teprve sedmnáctiletý mladík před pokutovým územím Getafe naopak ztratil míč a madridský celek šel do brejku, který střelou z dobré pozice zakončoval Molina, ale trefil jen jednoho ze svých spoluhráčů. Hra se rychle přelila opět na druhou stranu a míč se během chvilky dostal opět na Kanginovy kopačky. Ten tentokrát přistrčil míč na Gameira, který přesprintoval obránce Getafe a předložil míč Rodrigovi, který zvýšil na 3:1 a odšpuntoval obrovskou euforii na Mestalle. Po tomto zápase se Kangin Lee stal nastálo členem prvního týmu a číslo 34 do budoucna vystřídal za číslo 16. O pár dní později oslavil osmnácté narozeniny.

Hráčova další budoucnost byla jedním z témat letošního léta a pravděpodobně i jeden ze sporných bodů mezi vlastníkem klubu Peterem Limem na jedné straně a trenérem Marcelinem a generálním ředitelem Mateu Alemanym na straně druhé. O talentu Kangina Lee nemůže být pochyb, vždyť v létě reprezentoval Jižní Koreu na světovém šampionátu věkové kategorie U20, kde s týmem získal stříbrné medaile a sám byl oceněn jako nejlepší hráč turnaje. V konkurenci hráčů převážně o dva roky starších. Trenér Marcelino si však nebyl jist, zda bude schopný Kanginovi v sezóně 2019/2020 ve Valencii dopřát dostatek prostoru pro další herní růst a jako lepší alternativu doporučoval hostování v nějakém papírově slabším celku Primera Division. Proti tomuto se však rázně postavil Peter Lim a Kangin zůstal na Mestalle. Otázkou je, zda vlastníkovi klubu tolik záleží na odchovancích Valencie, nebo zda v Kanginovi vidí vhodný prostředek, který Netopýrům otevře velký asijský trh.

Pod vedením Marcelina se Kangin Lee dostal v této sezóně do hry až ve 3. kole proti Mallorce, kdy odehrál závěrečných 6 minut. Poté následovala reprezentační přestávka, kdy Kangin debutoval za seniorský národní tým Jižní Koree. Po návratu pak už trenérem Los Che nebyl Marcelino, ale nováček Albert Celades. Ten prozatím Kangina využil ve všech třech zápasech, ve kterých Netopýry vedl. Proti Barceloně odehrál 23 minut, proti Chelsea 1 minutu a proti Leganes 31 minut. Proti Chelsea Kangin debutoval v Lize mistrů a stal se nejmladším cizincem v barvách Los Che, kterému se to kdy podařilo.

Všeobecně se očekává, že další odehrané minuty do své sbírky přidá Kangin Lee dnes večer proti Getafe. A v různých předpokládaných sestavách je uváděn dokonce jako člen základní jedenáctky. Dosud vždy hrával Kangin za Los Che buď na levém nebo na pravém kraji záložní řady. V některých předpokládaných sestavách pro dnešní zápas je opět uváděn jako pravý záložník v rozestavení 4-4-2, ale to na hráče pod Celadesem nakládá úplně jiné nároky, než tomu bylo za Marcelina. Pro Celadese je totiž rozestavení 4-4-2 jen výchozí stav a taktika ve chvílích defenzivní hry. V okamžiku, kdy Valencia útočí, se systém plynule mění na 4-3-3. V tu chvíli levý záložník doplňuje útočníky v přední trojici, zatímco pravý záložník doplňuje dvojici středních záložníků ve druhé trojici. Celades tak potřebuje na pravém křídle někoho, kdo bude zvládat hru záložníka v rozestavení 4-3-3. Proto v posledních zápasech na tomto postu nastoupil střední záložník Coquelin. Problémy nejspíš nebude mít ani Carlos Soler až se uzdraví. Začínal přece jako střední záložník, ale v konkurenci Pareja ho Marcelino raději přesunul na pravý kraj zálohy, aby mu na hřišti našel místo. Bohužel proti Leganes bylo zřejmé, že v zápasech proti papírově slabším soupeřům, kdy Valencia potřebuje vložit důraz na ofenzivní stránku hry, tak by bylo vhodné mít v záloze kreativnější typ hráče, než jakým je spíše defenzivní specialista Coquelin.

V tuto chvíli je tak otázka, zda by si s novým systémem poradil někdo z dvojice Ferran Torres a Kangin Lee. Mladý Španěl nejspíš nebude úplně vhodným typem hráče, no u jihokorejského mladíka bychom se odpověď mohli dozvědět možná už dnes přímo v zápase s Getafe. Celades si ho ve tříčlenné záloze dokáže představit: „Může nám být prospěšný i v takovéto situaci. Zatím byl stavěn na kraje čtyřčlenné zálohy nebo pod útočníky, ale myslím si, že zvládne i hru v tříčlenné záloze. Mohl by využít častého kontaktu s míčem a myslím, že by mu nedělalo problém pohybovat se i ve stísněných prostorech. Kangin je právoplatným hráčem týmu a čas na hřišti dostává. Už několikrát jsem řekl, že nerozlišuji, zda je hráči 37 nebo 17 let. Pokud bude mít kvality, tak bude hrát. A Kangin je na správné cestě.“