The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Hrač a jeho trenér o reprezentačním přestupu značky GK

Hrač a jeho trenér o reprezentačním přestupu značky GK


V uplynulých dnech prožil valencijský středopolař Geoffrey Kondogbia vpravdě zásadní událost ve své fotbalové kariéře. Poprvé nastoupil za Středoafrickou republiku, a to v zápasech kvalifikace o Africký pohár národů proti Pobřeží slonoviny. Kondogbiův debut sice skončil vysokou porážkou 0:4, ale v odvetě pak Středoafrická republika s jedním z nejsilnějších reprezentačních výběrů Afriky doma uhrála cennou remízu 0:0. Reprezentační přestup Geoffreye Kondogbii tak byl dokonán.

Slovo hráče

V září mu zranění nedovolilo odehrát první zápasy za Středoafrickou republiku, takže si Geoffrey Kondogbia musel na debut počkat až do října. V rámci reprezentačního srazu africké země pak valencijský záložník promluvil o své cestě do kádru Středoafrické republiky. „Lidé nevědí, že jsem už dávno chtěl hrát za Středoafrickou republiku. Byl to můj sen, ale moje rodina a mí přátelé s tím původně nesouhlasili,“ řekl Kondogbia, kterému jeho okolí doporučovalo počkat na pozvánku do reprezentačního týmu Francie.

A hráč nakonec tento názor přijal za svůj: „Myslím, že jsem přemýšlel o své kariéře a říkal jsem si, co by pro ni bylo nejlepší, ale v tu chvíli jsem ignoroval svoji touhu. Řekl jsem si, že pro moji kariéru bude lepší, když budu nastupovat za Francii, ale v srdci jsem přitom cítil touhu po hraní za národní tým Středoafrické republiky.“ Pozvánky k reprezentaci Francie však nepřicházely ani v poslední době, kdy zářil v dresu španělské Valencie, a to mu pomohlo přesvědčit blízké o africké cestě. „Moji blízcí byli smutní, že jsem nedostal příležitost hrát za Francii, a i když původně byli proti mému reprezentování Středoafrické republiky, tak nakonec viděli, že do francouzského dresu cesta nevede, a posvětili mi hraní za Středoafrickou republiku,“ přiblížil Kondogbia změnu názoru rodiny a přátel.

Vzhledem k tomu, že už za Středoafrickou republiku odehrál soutěžní utkání kvalifikace o Africký pohár národů, tak cesta zpět k reprezentačnímu dresu Francie už nevede. Vyměnil tedy možnost hrát za tým, který na velkých reprezentačních akcích patří většinou minimálně do širšího okruhu favoritů, za reprezentování země, pro kterou by bylo historickým úspěchem postoupit například na zmiňovaný Africký pohár národů. Ovšem tato skutečnost Kondogbiovi očividně nevadí. „Mám v srdci Francii i Středoafrickou republiku, ale už dlouho si myslím, že pro Středoafrickou republiku budu daleko prospěšnější, než bych mohl být pro Francii,“ uzavřel Kondogbia povídání o svém reprezentačním přestupu.

Slovo trenéra

Trenérem Středoafrické republiky je švýcarský trenér Raoul Savoy, který hrál významnou roli v reprezentačním přestupu valencijského záložníka. O cestě Kondogbii do národního týmu Středoafrické republiky i o tom, co pro tým znamená, promluvil Savoy pro Tiempo de Descuento. „Je tu tým plný mladých hráčů. Někteří sice hrají po různých koutech Evropy, ale teď najednou přišel Kondogbia. Hráč s daleko větší kvalitou a zkušenostmi. To nás naplňuje velkou nadějí,“ těší se Savoy z nejnovější posily.

Dále promluvil o přesvědčování pětinásobného reprezentanta Francie: „V první řadě jsme museli přesvědčit samotného Kondogbiu. Aby k nám chtěl jít. Postupně se seznámil s naším projektem, zjistil, že v posledních dvou letech jsme udělali hodně práce, je tu na fotbal více financí a dosáhlo se i na zajímavé výsledky. On je chytrý hráč, který si před příchodem musel zjistit vše potřebné. Poprvé jsem mu zavolal v březnu. Mluvili jsme o všem možném, ani ne o fotbale. Pak jsem se s ním dvakrát setkal ve Valencii a nakonec řekl ano. Pak jsme řešili administrativní procedury, aby za nás mohl hrát. Řekl nám ano, protože je o našem projektu přesvědčen. Kdyby viděl, že je něco špatně, nepřišel by. Proto měl tolik otázek. Dokonce kontaktoval i ostatní reprezentanty. Kondogbia se sice narodil ve Francii, ale má středoafrický pas a především středoafrickou krev.“

Příchod Kondogbii samozřejmě v africké zemi znamená velkou událost. „Pro Středoafrickou republiku je získání Kondogbii jako bychom podepsali Messiho. Na posledním tréninku bylo snad patnáct tisíc lidí jen aby Kondogbiu viděli. Když ho tu vidíme na vlastní oči, jak s námi vše prožívá, je to něco speciálního. Mladí hráči z domácí ligy, kteří jsou v národním týmu, byli vedle něj jako děti. A když ho viděl jeho otec v prvním zápase za Středoafrickou republiku, tak byl nadšený. Pro celou jeho rodinu to byl vzrušující moment,“ uzavřel Savoy.

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.