Paco Alcacer: Stále jsem valencianista

V Barceloně pomalu upadal do zapomnění, ale po odchodu na hostování do Borussie Dortmund je snad jedním z aktuálně nejsledovanějších hráčů na světě. Je vlastně pořád spíše náhradníkem, ale zatraceně gólovým. Ve velkém stylu se vrátil i do reprezentace. Velká část fanoušků Los Che mu nejspíš stále nemůže přijít na jméno, ale jak je to vlastně opačně? Jak se Paco Alcacer staví k Valencii? Nejen o tom promluvil v rozhovoru pořízeném na srazu španělského národního týmu.

Paco od Valencie po Dortmund

Připomeňme si fakta o hráčově kariéře. Nyní již pětadvacetiletý rodák z Torrentu byl součástí Valencie od roku 2005. Jen v sezóně 2012/2013 zamířil na hostování do Getafe, ale už v sezóně následující se stal členem základní sestavy prvního týmu Los Che. To platilo i v sezónách 2014/2015 a 2015/2016. Jistě by to platilo i dál, ale poslední den letního přestupového období roku 2016 Paco zamířil za 30 milionů eur do Barcelony. V průběhu onoho léta tehdejší trenér Pako Ayestaran říkal, že je Paco neprodejný, přičemž to samé tvrdili i tehdejší sportovní ředitel Jesus Garcia Pitarch a tehdejší prezidentka Layhoon Chan. Zvrat však přišel v důsledku přání samotného hráče, což Paco potvrdil v následném rozloučení s klubem: „Když jsem se dozvěděl o nabídce Barcelony, tak jsem požádal Valencii, aby této nabídce naslouchali, protože jsem se rozhodl učinit další krok vpřed v mé kariéře. Chtěl bych poděkovat Valencii a fanouškům klubu a chci říct, že ačkoliv teď odcházím, tak v srdci budu navždy valencianista.“ Pacovo působení ve Valencii se tak zastavilo na 124 zápasech a 43 gólech. Z Valencie se Paco navíc dostal i do reprezentace, kde si vybudoval slušnou pozici a v kvalifikaci o Euro 2016 byl nejlepším španělským střelcem, leč na závěrečný turnaj ho trenér Vicente del Bosque stejně nenominoval.

Přestup do Barcelony se valencijskému odchovanci příliš nevyplatil. Samozřejmě věděl, že bude krýt záda hvězdnému triu Messi, Suarez, Neymar, ale asi nečekal, že si zahraje až tak málo. Navíc se mu nedařilo skórovat. První gól za Barcelonu si připsal až v prosinci 2016 v přátelském utkání, o pár dní později si připsal i první barcelonský gól v soutěžním utkání, když se prosadil proti Herculesu v Copa del Rey. Jen na ligový gól si musel počkat až do února. Situace se pro Paca nezlepšila ani o rok později, a to už přitom na Camp Nou nepůsobil Neymar. Přesto Paco paběrkoval.

Vysvobozením se stal odchod na hostování do Borussie Dortmund letos v létě. Poprvé si za žlutočerné zahrál proti Frankfurtu. Naskočil na 24 minut a vstřelil 1 gól při vítězství 3:1. Proti Leverkusenu již odehrál 28 minut a vstřelil 2 rozdílové góly při vítězství 4:2. První šanci v základní sestavě dostal v Lize mistrů, proti Monacu odehrál celé utkání a k vítězství 3:0 přispěl jedním gólem. Pacova střeleckého procitnutí si všiml reprezentační trenér Luis Enrique a povolal ho pro říjnové zápasy proti Walesu a Anglii. Ještě před reprezentační pauzou však Dortmund musel odehrát ligový zápas s Augsburgem. Paco opět začal jen na střídačce, ale nakonec odehrál 32 minut, což mu bohatě stačilo na hattrick. Výrazně tak přispěl k vítězství 4:3, ostatně i vítězný gól nesl jeho rukopis. Za pouhé 3 zápasy a 84 odehraných minut už tedy Paco v Bundeslize vstřelil 6 gólů, což ho pasuje na průběžně nejlepšího střelce celé soutěže. Netřeba podotýkat, že jeho nejbližší pronásledovatelé v tabulce kanonýrů mají na kontě mnohem víc odehraných minut. Mimochodem v počtu odehraných minut je Paco Alcacer až na 323. místě v rámci celé Bundesligy.

Paco reprezentačním navrátilcem

Říjen 2018 tedy pro valencijského odchovance znamená návrat do reprezentace. Povolal ho trenér Luis Enrique, což je mimochodem tentýž muž, který Paca vedl během jeho první sezóny v Barceloně a mnoho herních příležitostí mu nedopřával. Ještě před přátelským utkáním proti Walesu předstoupil Paco před novináře na tiskové konferenci. Na přetřes přišly i otázky hráčových přestupů z Valencie do Barcelony a nynějšího přesunu na hostování z Barcelony do Borussie Dortmund.

K letošnímu odchodu do Německa Paco řekl: „V Barceloně jsem strávil dva roky, aniž bych měl takovou důležitou úlohu, jakou mám teď v Dortmundu. To je to, co hráč chce, být důležitý. Doufám, že budu v tomto duchu pokračovat. Teď jsem navíc šťastný, že jsem se mohl vrátit do reprezentace. Měl jsem v létě několik nabídek. Ale Dortmund vidím jako skvělý klub s velkými cíli. V závěru ale pro mě bylo nejdůležitější, že mě do Dortmundu chtěl jejich trenér. To rozhodlo.“ O obsahu rozhovoru, který Paco před svým odchodem z Barcelony vedl s trenérem Blaugranas Ernestem Valverdem, se španělský útočník nechtěl podrobněji zmiňovat: „Učinil jsem rozhodnutí, které jsem musel udělat. Rozhovory s trenérem jsou však soukromé mezi čtyřma očima. Prostě jsem se rozhodl odejít a hledat herní minuty někde jinde, kde bych si užíval svoji fotbalovou kariéru. V Barceloně jsou Luis Suarez, Leo Messi a Dembele a je velmi složité mít minuty po boku útočníků takových kvalit. S rozhodnutím, které jsem učinil, jsem velmi spokojen.“ Ke svému gólovému procitnutí se pak vyjádřil už jen stručně: „Hráč s důvěrou je lepší, než hráč bez důvěry.“

Během léta se objevily spekulace i o možném návratu valencijského odchovance na Mestallu. Nejsilnější byly nejspíš v okamžiku, kdy se spekulovalo o možném odchodu Rodriga Morena do Realu Madrid. V tom případě by ho měl u Netopýrů nahradit právě Paco. Ovšem takto to bylo dle médií. Jaká byla pravda? Střelec Borussie zájem Valencie popřel, natožpak že by východošpanělský klub podal nějakou konkrétní nabídku: „Návrat do Valencie bych neodmítl, protože jsem stále valencianista, třebaže si to lidé nemyslí.“

V dalším průběhu rozhovoru se Paco Alcacer podrobněji vyjádřil i ke svému přestupu z Valencie do Barcelony, za který je v řadách příznivců Los Che stále dosti kritizován: „Už nechci řešit, že jsem odešel. Není pro mne důležité, co si myslí lidé, kteří nejsou součástí mého života. Pokud mne chtějí urážet, stavím se k tomu stejně. Pro mě je důležité, co si myslí moje rodina a mí přátelé. Opustil jsem Valencii pro přestup do klubu jako je Barcelona a byl bych rád, aby bylo toto mé rozhodnutí respektováno. Lidé jsou schopni říkat, že nejsem valencianista, ale já vím, že jsem, a to se nikdy nezmění.“

Pár dní po tomto rozhovoru stvrdil Paco Alcacer svůj návrat do reprezentace v základní sestavě Španělska v zápase na hřišti Walesu. I tentokrát navíc potvrdil svoji neuvěřitelnou střeleckou formu začátku sezóny a vstřelil 2 góly, čímž výrazně přispěl k vítězství Španělska 4:1. Není divu, že v Dortmundu chtějí využít opci na přestup a Paca z Barcelony získat na stálo, vždyť 23 milionů eur je na současném přestupovém trhu vcelku zanedbatelná částka. Daleko víc peněz dnes stojí i hráči, kteří třeba za celou sezónu nevstřelí tolik gólů, jako to Paco stihl už do půlky října. Už se objevují i články o historické chybě v podání Barcelony. Že pustila Paca na hostování, když Suarez pomalu stárne a potřeboval by častější odpočinek. Že ve smlouvě o hostování nasadila tak nízkou opci na trvalý přestup. Na druhou stranu je v prospěch katalánského celku nutno poznamenat, že za dva roky na Camp Nou toho Paco mnoho nepředvedl. Ale v této sezóně je to holt jinak: 5 soutěžních zápasů, 246 odehraných minut, 9 vstřelených gólů, takže průměrně zhruba 27 minut na gól. Dnes večer bude mít Paco Alcacer pravděpodobně další příležitost rozšířit svůj střelecký účet, Španělsko hraje proti Anglii v Lize národů UEFA.

• Doplnění *8*

Paco Alcacer nastoupil i v utkání, které je v článku zmiňováno v poslední větě, tedy proti Anglii v Lize národů UEFA. Nastoupil v 56. minutě a v 58. minutě snižoval na 1:3, přesto Španělsko nakonec padlo. Paco si tak dál drží bilanci co zápas, to alespoň jeden gól, ale tentokrát to poprvé nevedlo k vítězství jeho týmu. Za národní tým v tomto reprezentačním okně vstřelil 3 góly ve 2 zápasech.

Hráčova celková bilance v této sezóně:
    6 soutěžních utkání (3 za Dortmund v lize, 1 za Dortmund v LM, 2 za reprezentaci)
    286 odehraných minut
    10 vstřelených gólů
    28,6 minut na gól

• V odpovědi na: ruty

Drobná oprava: Proti Walesu se jednalo o přátelské utkání, takže Paco má v této sezóně na kontě dohromady 6 utkání, ale soutěžních bylo jen 5 utkání.