The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Gaya: Ve Valencii jsem prošel mládežnickými týmy, hráči akademie tak mohou vidět, že i sny se plní

Gaya: Ve Valencii jsem prošel mládežnickými týmy, hráči akademie tak mohou vidět, že i sny se plní


Valencijský levý bek Jose Luis Gaya se stal tento týden dvaadvacátým odchovancem Los Che, který se probojoval do španělského národního týmu, a zároveň dvaasedmdesátým hráčem, který nastoupil za španělskou reprezentaci během působení u valencijského klubu. Některá slavná jména, na která Gaya navázal, připomínáme v tomto článku. Po vítězství 6:0 nad Chorvatskem měl samozřejmě z debutu dobré pocity, což je zřejmé i z následujícího rozhovoru.

Španělský národní tým začíná novou éru. Na světovém šampionátu v Rusku osmifinálovým vyřazením zklamal. Následovala prohlášení několika opor o konci reprezentační kariéry. Nyní u týmu začal nový trenér Luis Enrique, a to dvojicí zápasů v nové soutěži Liga národů UEFA. S bývalým trenérem Celty Vigo či Barcelony se do národního týmu dostala řada dříve méně využívaných hráčů a i úplní nováčci. Jedním z úplných nováčků je i Jose Luis Gaya, kterému se poštěstilo, že za španělskou reprezentaci debutoval při zápase hraném v Elche, což je jedno z měst valencijského regionu. Blízko to tak na stadion měla hráčova rodina i jeho přátelé.

„Jsem velmi šťastný, že jsem mohl debutovat nedaleko svého domova a že u toho mohlo být i mnoho mých blízkých. Je to důležité vítězství. A prestižní. Vstřelit šest gólů finalistovi světového šampionátu není nic snadného a my si musíme vážit toho, co se nám dnes povedlo,“ řekl valencijský levý bek po svém prvním utkání za španělskou reprezentaci. „Když jsem viděl své jméno uvedené v základní sestavě, tak to byl jeden z nejlepších momentů. Dnes jsem prožil celou řadu emocionálních momentů, hlavně když jsem na stadionu viděl svoji rodinu. Svůj dres mám teď schovaný v batohu a věřte mi, že o něj budu dobře pečovat,“ pokračoval nadšeně třiadvacetiletý debutant.

Gaya se v úterý stal 72. fotbalistou, který na sebe oblékl dres La Roja během působení ve Valencii. Nejčastěji jako hráč Valencie reprezentoval David Villa. Historicky nejlepší střelec španělské reprezentace odehrál během svého působení na Mestalle 64 mezinárodních zápasů. Hned za Villou je Carlos Marchena, který během angažmá ve Valencii odehrál 62 utkání za španělský národní tým. Pomyslný bronz pak drží David Albelda s 51 mezinárodními zápasy. Z hráčů, kteří určitou část kariéry strávili ve Valencii, toho celkově za reprezentaci nejvíc odehrál brankář Andoni Zubizarreta. Ten má na kontě celkem 126 mezinárodních zápasů, ale během angažmá na Mestalle za španělský národní tým odehrál pouze 35 utkání. Ve zbylých případech reprezentoval jako hráč Athleticu Bilbao či Barcelony. Zubizarreta tedy reprezentoval během angažmá ve třech klubech, no je ale i mnoho hráčů, kteří reprezentovali pouze v době, kdy hrávali za Los Che. Do této skupiny patří například Angulo, Baraja, Camarasa, Claramunt, Epi, Giner, Fernando, Paco Alcacer, Puchades, Flores či Rodrigo Moreno.

Rodák z Pedregueru ale není jen dalším hráčem, který se do reprezentace dostal během působení u Los Che, on je zároveň i dalším odchovancem Netopýrů, který to dotáhl až do španělského národního týmu. Před Gayou už Španělsko reprezentovalo 21 odchovanců Los Che, konkrétně Giner, Voro, Angulo, Camarasa, Javi Navarro, Fernando, Mendieta, Paco Alcacer, Curro Torres, Albelda, Juan Sanchez, Jordi Alba, Raul Albiol, Juan Bernat, Farinos, David Silva, Andres Palop, Isco, PAblo Hernandez a David Navarro.

Jeden z kapitánů Los Che cítí, že by mohl debutem za reprezentaci inspirovat hráče, kteří v současné době nastupují v některém z mládežnických týmů Valencie: „V klubu jsem prošel všemi nižšími kategoriemi a tak teď můžu být příkladem pro všechny hráče valencijské akademie, kteří postupně procházejí jednotlivé mládežnické týmy, že když máte sny a jdete  si za jejich splněním, tak se nakonec dočkáte jejich naplnění. Teď, když už mám za sebou reprezentační debut, tak je mým dalším přáním, abych mohl za národní tým pokračovat.“ Při svém debutu proti Chorvatsku v Lize národů UEFA měl Gaya na dresu číslo 18 a byl sice nadšený z příležitosti, kterou mu Luis Enrique nabídl, ale zároveň zůstával i soustředěný a brzy se prý na hřišti cítil, jako by za sebou měl již celou řadu zápasů po boku svých nových spoluhráčů. Druhým španělským debutantem úterního večera byl záložník Realu Madrid Dani Ceballos a když byl Gaya dotázán na generační obměnu kádru, tak Gaya odpověděl velmi pokorně: „My jsme mladí hráči, kteří přicházejí do reprezentačního áčka s nadšením, ale s mezinárodními zkušenostmi pouze z mládežnických kategorií. Jsme však šťastní, že tu můžeme být a že můžeme pomáhat k dobrým výsledkům týmu.“

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.