Trofeo Naranja ovládl Inter Milán, Valencii udolal na penalty

Netopýři ani jednou neinkasovali ze hry, ale přesto doma na Mestalle vítězství neslavili. Na úvodní gól Solera totiž Inter Milán v závěru utkání odpověděl proměněným pokutovým kopem a o vítězi Trofeo Naranja tak rozhodl penaltový rozstřel. V něm v sedmi sériích ani jeden z brankářů žádnou penaltu nechytil  tak rozhodlo, že valencijský Garay byl jediným hráčem, který při svém pokusu netrefil branku.

Valencijský trenér Marcelino do generálky před novou sezónou vyslal sestavu ve složení Domenech, Gaya, Gabriel, Garay, Wass, Guedes, Coquelin, Parejo, Soler, Gameiro a Rodrigo. Pozorní čtenáři si tak jistě povšimli, že od úvodního hvizdu se do zápasu nedostala žádná z nových posil, na lavičce začínala i tak zvučná jména jako Cillessen či Maxi Gomez.

Úvodní výkop na Mestalle obstarali hosté, kteří se rovněž snažili o kontrolu hry, což se jim sice na první pohled dařilo, leč již ve 2. minutě si Netopýři vypracovali zajímavou střeleckou příležitost, ale po centru Guedese musel Soler zakončovat v až moc krkolomné pozici, takže nedokázal přesně zacílit. V 5. minutě to Soler zkusil pro změnu střelou z dálky, ale opět mířil mimo branku Interu Milán. Zdálo se, jako by ho pro začátek utkání nabudil předzápasový miniceremoniál, během něhož zaplněným tribunám Mestally ukazovali odchovanci Los Che cenné trofeje získané s mládežnickými reprezentačními výběry. Krom Solera, kterému se na krku houpala zlatá medaile z evropského šampionátu věkové kategorie U21, ukázali zlaté medaile z evropského šampionátu věkové kategorie U19 Ferran Torres a Hugo Guillamon a Kang In Lee se pro změnu pochlubil cenou pro nejlepšího hráče světového šampionátu věkové kategorie U20.

Inter měl první náznak šance v 6. minutě, kdy se k hlavičce dostal Martinez. V dalších minutách hra plynula spíše poklidně, a to až do 12. minuty, kdy nechala defenzíva Interu v pokutovém území až moc místa Gameirovi, který však trefil pouze brankáře Handanovice. Skóre se tak neměnilo, a to ani po následném rohovém kopu Los Che. V 16. minutě se Valencia po rychlém brejku usadila v pokutovém území Interu a v jeho těsné blízkosti, ale výsledkem byla pouze střela Coquelina, která před brankou trefila Gameira. O chvíli později se znovu připomněl v zápase velmi aktivní Soler, leč opět bez gólového efektu. V dalších minutách byli hrdiny okamžiku stopeři. Nejprve Škriniar zastavil v rozletu Rodriga a následně si na druhé straně Garay poradil s Martinezem. Ve 24. minutě byl valencijský Wass napomínán žlutou kartou. Ve 28. minutě nic nevytěžil Soler ze snahy Gameira.

Ve 34. minutě se Valencia dostala k náznaku rychlého protiútoku, ale akce skončila ve chvíli, kdy Guedes nedokázal míč prostrčit přes defenzivní linii italského celku. Ve 37. minutě Inter zahrával rohový kop, ale domácí obrana dopravila míč do bezpečí. Následně se hra znovu přelila na druhou stranu a ve 38. minutě jsme sledovali víceméně kopii první nebezpečné akce Netopýrů v utkání, ovšem tentokrát konečně Soler po centru Guedese zamířil přesně a hlavičkou upravil skóre do podoby 1:0. Ve 42. minutě poslal Škriniar k zemi Gameira a Valenia zahrávala volný přímý kop. Parejo ho rozehrál nakrátko a o centr se postaral až Soler, ovšem ten nenašel v pokutovém území Interu žádného spoluhráče. Ve 44. minutě si za obranu Los Che dobře nabíhal Politano, ale nebezpečí na poslední chvíli uhasil Gaya. Následný rohový kop Inter nevyužil. V nastaveném čase se Valencia neúspěšně dožadovala odpískání pokutového kopu po jednom ze soubojů v pokutovém území Interu, ovšem i tak šli domácí do kabin spokojenější.

Do druhé půle poslal Marcelino hned několik nových tváří. Cillesen vystřídal Domenecha, Kondogbia Coquelina a Piccini Wasse. A ve 47. minutě to byl právě jeden z nováčků, kdo vyslal první střelu druhého poločasu. Brankáře Handanovice otestoval bývalý hráč Interu Milán Kondogbia. Na další zajímavější situaci si museli fanoušci na Mestalle počkat do 51. minuty, kdy Rodrigo posílal do pokutového území italského celku centr až od postranní čáry, leč brankář Interu si svůj prostor opět pohlídal velmi dobře. V 53. minutě byl žlutou kartou napomínán Škriniar za faul na Solera. V 55. minutě se Valencia snažila prokombinovat z vlastního pokutového území, nicméně příznivci Los Che si nejspíš z většiny mysleli, že odkop by byl účinnější, neboť Inter se míče zmocnil ještě na polovině domácích.

Zajímavé okamžiky přinesla 56. minuta. Nejprve rychlý brejk nevyužila Valencia a následně byl v podobné situaci neúspěšný i Inter. Akci Valencie táhl Rodrigo, který přihrál na Solera, ale ten už nedokázal míč protlačit na dalšího spoluhráče před brankou Interu. Naopak italský celek se snažil svoji akci zrychlit dlouhou přihrávkou, leč jeden z útočníků Interu byl ještě rychlejší než myšlení jeho spoluhráčů a ocitl se v ofsajdu. Chvíle oddechu přišla v 61. minutě, kdy byl ošetřován hostující Martinez. V 63. minutě zkoušel pozornost hostujícího gólmana Gameiro, který zjistil, že Handanovic pozorný je. V 64. minutě Valencia prováhala velmi dobrou příležitost k navýšení náskoku. Po přihrávce Pareja se do rychlého brejku dostal Soler, který s Rodrigem postupoval na jediného obránce hostí, nicméně ideální okamžik pro přihrávku valencijský odchovanec prováhal a následně odvedl velmi dobrou práci obránce Interu. Následně přišla na řadu další velká vlna valencijských střídání. Salva Ruiz nahradil Gayu, Maxi Gomez Gameira a Cheryshev Solera.

V 66. minutě musel své schopnosti ukázat Cillessen, kterého prověřil Martinez, jenž se k nebezpečné střele dostal poté, co Cheryshev ztratil míč. Následující minuty zabralo hromadné střídání na italské straně. Když se opět začalo hrát, tak se Inter pochopitelně snažil ohrozit domácí svatyni, nicméně o vyložených šancích nemůže být řeč. V 78. minutě sáhl trenér Marcelino k dalším střídáním. Guedese na hřišti nahradil Ferran Torres a Kang In Lee dal pro změnu pro zbytek utkání odpočinout Rodrigovi. V 80. minutě zahrávala Valencia rohový kop, po němž si míč ke střele rovnal Kang In Lee, ale hráči Interu ho obrali a vydali se do rychlého brejku, na jehož konci byl penaltový zákrok Cherysheva na Esposita. Nařízený pokutový kop proměnil Politano a vyrovnal na 1:1. Vstřelený gól polil hráče Interu živou vodou a každý Netopýr byl od té chvíle po převzetí míče okamžitě v obležení několika soupeřů. V 86. minutě nastřelil Kang In Lee pěknou střelou břevno branky Interu, nicméně už předtím byl pískán útočný faul Gomeze. V 88. minutě vybojoval Ferran Torres rohový kop, který však nic nebezpečného nepřinesl. V 90. minutě šel zcela sám na brankáře Cheryshev, ale byl mírně z úhlu a než gólmana Interu obešel, tak už se dokázal vrátit jeden z obránců italského celku, který následně vykopl střelu Rusa z brankové čáry. V 92. minutě se snažil převrátit Inter zápas na svoji stranu, ale jeden z jeho hráčů zamířil pěknou střelou jen nad Cillessenovu branku. Zápas tak skončil 1:1.

PENALTY

Remízový výsledek však byl neuspokojivý, neboť o držiteli Trofeo Naranja samozřejmě bylo třeba rozhodnout. Přistoupilo se tak k penaltovému rozstřelu. Těžko říct, v jakém rozpoložení k němu hráči Los Che přistupovali, nicméně brankář Cillessen je znám tím, že pokud má nějakou slabinu, tak jsou to pokutové kopy. Jako první si míč na značku postavil Kang In Lee, který několika proměněnými penaltami pomohl Jižní Koreji ke stříbrným medailím na nedávném světovém šampionátu U20. Penaltovou zkušenost prokázal i tentokrát a poslal domácí do vedení. Za Inter stav srovnal Gagliardini. Jako druhý Netopýr penaltu proměnil Ferran Torres, který pro změnu na nedávném evropském šampionátu U19 vystřelil v semifinálovém penaltovém rozstřelu Španělsku postup do finále. Prosadil se i tentokrát v dresu Los Che.  Skóre v penaltovém rozstřelu však znovu vyrovnal Vecino. Úspěšní byli i další exekutoři na obou stranách, za Valencii si svoji povinnost splnili Cheryshev, Maxi Gomez, Parejo a Kondogbia. Rozhodnutí přinesla až sedmá série. Valencijský stoper Garay přestřelil nejen branku Interu, ale snad i tribunu za brankou, zatímco Bastoni se nemýlil a Interu tak vystřelil zisk Trofeo Naranja.

• Osobne si myslím, že Valencia mohla v pohode tento zápas vyhrať už v prvom polčase. Šancí bolo ako maku. Nakoniec sa urodil iba jeden gól z peknej akcie.
    Zvyšok prepálených šancí škoda komentovať. Ale rozhodne Valencia včera Inter Miláno prevalcovala.