Jedenáctileté čekání je u konce, Valencia udolala Barcelonu a slaví vítězství v Copa del Rey!

Pamatujete na první polovinu sezóny? Valencii se nedařilo vítězit, většinou jen remizovala. Vypadla z Ligy mistrů. Marcelino byl na pokraji odvolání. Na konci sezóny je však všechno jinak. Netopýři si vybojovali 4. místo v lize a postup do Ligy mistrů a nyní přidali i tolik žádanou trofej. Ve finále Copa del Rey udolali Barcelonu 2:1 a odšpuntovali vlnu nadšení fanoušků Los Che.

1. POLOČAS

Úvodní výkop utkání měla Barcelona, která tak zahájila svoji pouť za pátým vítězstvím v Copa del Rey v řadě. Katalánský celek hned od začátku hrál svoji hru založenou na držení míče a Valencia se tak k hernímu náčiní prvně dostala snad až ve 3. minutě. I dál byla aktivnější Barcelona, ale v 5. minutě byla najednou Valencia blízko úvodnímu gólu střetnutí. Netopýři se pustili do rozevřené obrany soupeře a Rodrigo se dostal do situace sám proti gólmanovi, kterému udělal kličku, ale na brankové čáře brankáře Cillessena zastoupil stoper Pique. V 10. minutě Barcelona rozehrála rohový kop na krátko, ale brankáře Domenecha vůbec neohrozila. V 11. minutě Soler táhl rychlý protiútok Netopýrů, ale ten nakonec skončil nepovedeným centrem Pareja na Gayu, který už míč nezastihl na hrací ploše. Ve 14. minutě nabíhal do valencijského pokutového území Coutinho, ale Wass si ho pohlídal. V 18. minutě měla Barcelona k dispozici další rohový kop, přičemž tentokrát ho rozehrála centrem přímo do pokutového území Los Che, kde se však nejvýše vyšplhal Rodrigo, který míč odhlavičkoval do bezpečí. Ve 20. minutě si na dlouhý míč nabíhal Gameiro, ale Pique svůj prostor uhájil.

Ve 21. minutě držela delší čas na kopačkách míč Valencia a třebaže to chvíli vypadalo, že se prokombinuje spíše k vlastnímu brankáři, než do šance, tak nakonec přišel dlouhý míč na Gayu, který poslal do pokutového území centr na volného Gameira a ten prokázal střelecký instinkt a otevřel skóre utkání. Valencia se tak ve 21. minutě dostala do vedení 1:0. Ve 25. minutě si dle mínění rozhodčího počínal v souboji s Arthurem nedovoleně Parejo, ale k žlutému napomenutí nedošlo. Ve 27. minutě centroval do vápna Jordi Alba, ale našel pouze rukavice valencijského gólmana. První půlhodinu hry zakončila pauza na osvěžení a poté pokračovala snaha Barcelony o srovnání skóre. Ve 32. minutě si však katalánský celek opět počínal ve vlastní obraně mírně zmateně, ale Valencia toho tentokrát nevyužila. Ve 33. minutě se však mohli Netopýři opět radovat. Soler ve sprinterském souboji předstihl Jordiho Albu a poslal míč těsně před Cillessena, kde Rodrigo neomylně nasměroval balón do branky Barcelony a zvýšil tak vedení Los Che na 2:0.

Ve 37. minutě vystřelil barcelonský Rakitic nad valencijskou branku. Ve 38. minutě Chorvat pro změnu hlavičkoval, ale zamířil vedle Domenechovy branky. Ve 40. minutě obrali Netopýři o míč Messiho a vydali se do brejku, z kterého vytěžili rohový kop, ale nic víc. Ve 42. minutě se Barcelona snažila protlačit do pokutového území Valencie, ale její snaha skončila faulem na Coquelina. Ve 44. minutě se Messi připomněl i střelou, na kterou si však Jaume počkal a lapil ji. Ve 45. minutě se musel Domenech protáhnout ještě víc, střílel opět Messi. Vzápětí zkoušel pozornost valencijského gólmana i Rakitic, ale brankář Los Che byl opět úspěšnější. Zaslouženě tak udržel poločasové čisté konto, do kabin se šlo za vedebí Netopýrů 2:0.

2. POLOČAS

Do druhé půle vstoupila Barcelona hned s dvojicí nových hráčů, Athura vystřídal Vidal a Semeda Malcom. Katalánský celek se snažil o rychlou úpravu skóre, ale nepomohl jim k tomu ani rohový kop, po němž se Pique hodně rozčiloval, že nebyl odpískán pokutový kop po jeho souboji s Garayem. Na druhé straně střílel Guedes, ale branku Cillessena minul. V 51. minutě si míč postavil Messi k rozehrávce volného přímého kopu z dosti nebezpečné vzdálenosti, ale nastřelil jen valencijskou zeď a Netopýři se vypořádali i s následným rohovým kopem Blaugranas. V 53. minutě si v souboji počínal nedovoleně Gaya a sudím byl oceněn žlutou kartou. Na hřišti v druhém poločase zřetelně vzrostla nervozita. V 56. minutě Barcelona prostrčila míč do pokutového území Valencie, kde však dobře zasáhl Garay. Následně zahrozil Messi, jehož střela zamířila na tyč valencijské branky, dorážkou pak přestřelil Vidal. V 58. minutě skončil rychlý barcelonský útok centrem do zámezí. V 61. minutě vytěžila Valencia žlutou kartu pro Busquetse a volný přímý kop. Z toho se pokusil ohrozit Cillessenovu branku Parejo, ale branku Barcelony celkem vysoko přestřelil, za což mohlo i podklouznutí kapitána Netopýrů. Parejo si v tu chvíli pravděpodobně přivodil nějaké zranění, neboť vzápětí ho v 65. minutě vystřídal na hrací ploše Kondogbia. V 67. minutě vystřelil Coutinho, ale Domenecha příliš neohrozil. V 67. minutě Busquets celkem nešetrně zastavil Guedese, leč sudí nechal tuto situaci bez povšimnutí.

Vzápětí se Valencia přece jen dostala k dlouhodobějšímu držení míče, ale k ohrožení Cillessena se neprobojovala. V 70. minutě dostal žlutou kartu Kondogbia, třebaže to vypadalo, že ve vzájemném souboji se provinil spíš barcelonský Lenglet. V 71. minutě se na hrotu útoku Barcelony objevil Pique, který v dobré pozici zamířil jen vedle valencijské branky. V 72. minutě nahradil Piccini Gameira. V 73. minutě Coutinho přestřelil valencijskou branku, ale pravděpodobně to bylo s tečí, neboť následoval rohový kop Barcelony, po němž Domenech vyrazil hlavičku Lengleta, ale bohužel jen na kopačky trestuhodně volného Messiho, který snížil na 1:2. V 77. minutě došlo k poslednímu střídání na straně Barcelony, Rakitice nahradil Alena.

Barcelona pokračovala v obléhání valencijského pokutového území, zatímco Valencia získávala chvíle klidu jen když se jí povedlo Barceloně sebrat míč a vydat se do brejku. Jeden takový zastavil v 82. minutě nedovoleně Sergio Roberto. V 85. minutě hlavičkoval Messi, který však ani netrefil Domenechovu branku. V 86. minutě Barcelona měla další rohový kop, ale problémy Valencii tentokrát nezpůsobila. V 87. minutě Netopýři vybojovali rohový kop i pro sebe a vzápětí nahradil Rodriga Diakhaby. Na centr od rohového praporku čekalo v pokutovém území Blaugranas jen trio Netopýrů, tedy moc velká šance na úspěch nebyla. Vzápětí Wass fauloval Vidala, ale žlutou kartu dostal až chilský reprezentant za oplácení. Ještě v 90. minutě Los Che drželi jednobrankové vedení a sudí oznámil pětiminutové nastavení. V 91. minutě přišel další rohový kop Barcelony, ale opět bez využití. Následně se dostali Netopýři do brejku, ale Wass špatně vyhodnotil postavení spoluhráčů a přihrával do ofsajdu. V 93. minutě šel zcela sám na Cillessena Guedes, ale branku minul. O chvíli později Netopýři zahodili i další brejk. V 95. minutě se Cillessen přesunul na rohový kop do pokutového území Los Che, ale Valencia byla úspěšnější a Guedes mířil k prázdné bráně, kterou však znovu minul. Než se však stihl barcelonský gólman vrátit do své svatyně a rozehrát, tak tu byl konec utkání a Valencia mohla začít slavit velké vítězství.