Netopýři přiletěli z Ruska už po osmifinálových zápasech

Světový šampionát v Rusku se pomalu blíží ke svému vyvrcholení, na programu jsou ještě čtvrtfinále, semifinále a boje o medaile. I Valencia poslala na mistrovství světa své vyslance, ale oba už jsou doma. Přes osmifinále nepřešel Goncalo Guedes s Portugalskem ani Rodrigo Moreno se Španělskem.

Mistři Evropy nebudou mistry světa

Většího herního vytížení se v Rusku dočkal Goncalo Guedes. Ten v uplynulé sezóně hostoval ve Valencii, a jelikož hostování tradičně končí 30. června, tak můžeme napsat, že celé působení na turnaji prožil Guedes jako hráč Los Che, protože právě v poslední červnový den Portugalsko na světovém šampionátu skončilo. To ale předbíháme. Portugalsko do Ruska mířilo jako spolufavorit základní skupiny B a hned na úvod se střetlo s největším favoritem skupiny, tedy se Španělskem. Po napínavém průběhu jednoho z nejlepších zápasů dosavadního průběhu šampionátu se zrodila divoká remíza 3:3. V dalším zápase proti Maroku už bylo Portugalsko jasným favoritem. Také se brzo dostalo do vedení, ale to bylo vše a jihoevropané se ještě celkem strachovali o hubené vítězství 1:0. Karty ve skupině byly před posledními zápasy v základních skupinách rozdány jasně a utkání Portugalska proti Íránu bylo vlastně přímým soubojem o postup. Portugalsko se dostalo do vedení koncem prvního poločasu, ale na začátku druhého neproměnil Cristiano Ronaldo penaltu a když pak už v nastavení naopak Írán možnost pokutového kopu využil, tak se Portugalsko o výsledek ještě strachovalo. Jeden z arabských hráčů byl ve velmi dobré pozici a Portugalsko nebylo daleko od vyřazení. Remíza 1:1 mu však k postupu stačila a z druhého místa skupiny B šlo na vítěze skupiny A, jímž byla Uruguay. V osmifinále mělo Portugalsko nad svým sokem navrch ve většině statistických ukazatelů, leč ten nejdůležitější hovořil ve prospěch Uruguaye, která zvítězila 2:1. Úřadující evropští šampioni tak byli vyřazeni ze světového šampionátu.

Netopýr Goncalo Guedes se hned v prvním utkání proti Španělsku objevil v základní sestavě, odehrál 80 minut a přihrál na jeden z gólů Cristiana Ronalda. Vítězné utkání proti Maroku odehrál celé, naopak proti Íránu se dostal na hřiště až v rámci taktického střídání v 96. minutě. V osmifinále proti Uruguaji se do základní sestavy vrátil a vydržel na hřišti 74 minut.

Držení míče zápasy nevyhrává

Rodrigo Moreno byl se Španělskem nejen favoritem základní skupiny B, ale i celého šampionátu. No respektive mohlo by to tak být, pokud by těsně před šampionátem nevznikla ona aféra, kdy si trenér národního týmu Julen Lopetegui pro příští sezónu domluvil už angažmá u Realu Madrid, svazový předseda ho v závislosti na tom dva dny před mundialem odvolal a Španělsko tak jako trenér vedl dosavadní sportovní ředitel reprezentace Fernando Hierro. Těžko říct, jak zásadní vliv mělo toto vše na výkony a umístění Španělska. Pojďme ale popořadě. O prvním utkání Španělska jsme psali již výše, tedy jen připomínáme, že se v zápase s Portugalskem zrodila remíza 3:3. Ve druhém utkání proti Íránu muselo Španělsko překonávat tuhou defenzívu soupeře, což se mu nakonec jednou podařilo a zvítězilo 1:0. V posledním utkání v základní skupině se Španělsko postavilo proti Maroku, kterému již v utkání o nic nešlo, a možná o to vetší problémy jihoevropskému celku dělalo. Španělsku zachránil remízu 2:2 a první místo ve skupině až střídající Aspas v 91. minutě. Fanoušci jasně viděli, že vše není tak, jak má být, ale uklidňovali se tím, že v osmifinále je čeká domácí Rusko, které sice v základní skupině A jasně přestřílelo a přehrálo outsidery ze Saudské Arabie a z Egypta, ale v prvním utkání se silnějším soupeřem naopak jasně nestačilo na Uruguay. Jenomže zatímco v základní skupině Rusko ukazovalo spíše ofenzívu, tak v osmifinále proti Španělsku vsadilo na tuhou defenzívu. Španělsku se sice podařilo dostat do brzkého vedení vlastním gólem soupeře, ale tato výhoda byla smazána ještě do konce prvního poločasu, když Rusko nepohrdlo možností pokutového kopu. Ve zbytku utkání Španělsko marně obíhalo obranný val Ruska, ale šance si vytvořit nedokázalo. K čemu Španělsku bylo, že v tomto utkání vytvořilo nový rekord historie světových šampionátů v počtu přihrávek v jednom utkání? K ničemu, neboť dopředu zas tolik přihrávek nemířilo. A tak přišlo nevyhnutelné, tedy penaltový rozstřel. Na straně Ruska proměnili všichni čtyři kopající exekutoři, zatímco za Španělsko selhala dvojice Koke a Aspas. Rusko tak zaplavila obrovská euforie, zatímco Španělsko muselo balit na cestu domů.

Rodrigo mnoho příležitostí nedostával, v základní sestavě se neobjevil ani v jednom případě. PV základní skupině si proti Portugalsku nezahrál vůbec, proti Íránu nastoupil v 89. minutě a proti Maroku v 84. minutě. Velmi pozdě se na něho dostalo i v osmifinále proti Rusku, kdy zamířil na hřiště až ve 104. minutě. Jeho čerstvost na unavenou obranu domácího celku platila, ale pokutové kopy se mu odvrátit nepodařilo. Do penaltového rozstřelu nominován nebyl.

Zklamaní ex

Zahnat myšlenky na zisk cenné trofeje už musela i celá řada bývalých Netopýrů. V kádru Portugalska byl po boku Goncala Guedese i záložník Manuel Fernandes. O poznání početnější spolek bývalých Netopýrů cestoval na šampionát spolu s Rodrigem Morenem v dresu Španělska. Po porážce s Ruskem se tak s turnajem rozloučili i záložníci Isco a David Silva a obránce Jordi Alba. Osmifinále nepřekonala ani Argentina, která vypadla s Francií. V jejím dresu se na šampionátu objevili bývalí Netopýři záložníci Enzo Perez a Ever Banega a obránce Nicolas Otamendi. Dalším vypadnuvším osmifinalistou je Mexiko, jemuž k postupu přes Brazílii nepomohl ani bývalý hráč Los Che záložník Andres Guardado. Jediným bývalým Netopýrem, který se s Ruskem rozloučil už po bojích v základních skupinách, je australský brankář Mathew Ryan, jehož celek neuspěl v konfrontaci s Francií, Dánskem a Peru.

Současný trenér Saudské Arábie Juan Antonio Pizzi působil v minulosti u Los Che jako hráč i jako trenér. Když jeho celek prohrál v úvodním utkání šampionátu s Ruskem 0:5, tak už ho arabští šejkové skoro odvolávali, ale když v posledním utkání základní skupiny dovedl Saudskou Arábii k vítězství 2:1 nad Egyptem, tak si naopak vysloužil prodloužení smlouvy. Hůře dopadl další bývalý trenér Valencie Hector Cuper. Ten v Rusku vedl právě Egypt a když africký celek opouštěl šampionát bez jediného bodu, tak byl odvolán.

Stále živí naději

Coby hráči už mohou na trofej pomýšlet jen dva bývalí Netopýři. Ruský křídelník Denis Cheryshev na začátku prvního utkání šampionátu proti Saudské Arábii vysedával jen na lavičce náhradníků, ale již během první půle musel naskočit za zraněného spoluhráče ... a k vítězství 5:0 přispěl hned dvěma přesnými zásahy. Další gól přidal při vítězství 3:1 nad Egyptem, jímž si pořadatelská země zajistila postup do osmifinále. Hráč Villarrealu tak byl jedním z hrdinů Ruska. Další góly zatím nepřidal, ale po překvapivém osmifinálovém vítězství nad Španělskem se i on může těšit na čtvrtfinále s Chorvatskem a možná i na další zápasy.

Zatímco Cheryshev je jedním z hrdinů svého celku, tak francouzský obránce Adil Rami si na turnaji dosud nepřipsal jedinou minutu. Samozřejmě i tak je nadála připraven pro případ, že by ho trenér potřeboval poslat do hry. Třeba už ve čtvrtfinále proti Uruguaji. Ramiho trenérem je samozřejmě další bývalý hráč Los Che Didier Deschamps, který má před sebou zajímavou výzvu. V roce 1998 trofej pro světové šampiony pozvedl nad hlavu jako kapitán Francie, nyní by rád francouzský národní tým dovedl ke zlatu z pozice trenéra.