The current Bet365 opening offer for new customers is market-leading bet365 mobile app You can get a free bet right now when you open an account.

Mají Los Che o Borju Iglesiase vážný zájem nebo jde jen o tlak na Celtu Vigo?

Mají Los Che o Borju Iglesiase vážný zájem nebo jde jen o tlak na Celtu Vigo?


Hlavním přestupovým cílem pro valencijský útok má být letos v létě uruguayský reprezentant Maxi Gomez. Jednání s Celtou Vigo však uvízla na mrtvém bodě, a tak jsou v médiích s Netopýry spojováni i jiní útočníci. Například Borja Iglesias z Espanyolu Barcelona. Ten má za sebou ve vztahu k Valencii už celkem zajímavou minulost.

Valencijský (ne)zájem

Generální ředitel Valencie Mateu Alemany se obrátil na barcelonský klub a rovněž kontaktoval společnost Toldra Consulting, která zastupuje útočníka Espanyolu, aby se dozvěděl možnosti hráčova případného přestupu. Jedná se však o projevení skutečného zájmu, nebo jen chtějí Netopýři ukázat Celtě Vigo, že je na přestupovém trhu celá řada možností, jak posílit útok, a že tedy není nezbytně nutné, aby se Valencia snažila o Maxi Gomeze, na něhož Celta umístila cenovku 50 milionů eur? Oproti tomu šestadvacetiletý Borja Iglesias má totiž v Espanyolu výkupní klauzuli jen 28 milionů euro, tedy by jeho příchod byl pro Netopýry podstatně výhodnější, obzvlášť pokud by Valencia jako protihodnotu nabídla některé své hráče. Barcelonský celek má údajně zájem o Rubena Veza či Santi Minu. Druhého jmenovaného chtěla Valencia směnit už s Celtou Vigo za Maxi Gomeze, ale galicijský celek požadoval hráče a doplatek, zatímco Valencia chtěla směnu kus za kus. Proto se jednání nyní nehýbají a proto by valencijské projevení zájmu o někoho jiného mohlo ve Vigu vyvolat nějakou aktivitu.

Na druhou stranu zájem Valencie o 1,87 m vysokého útočníka se hodí i Espanyolu. Borja Iglesias totiž v minulé sezóně nastřílel dohromady 20 gólů a vzhledem k výkupní klauzuli, která na dnešním přestupovém trhu nepatří k nejvyšším, je objektem zájmu hned několika klubů, jmenováni jsou především Betis a Everton. Další zájemce by však Espanyolu umožnil více tlačit na zájemce původní. Největší zájem má nejspíš sevillský celek, který však nemá potřebný finanční obnos. Respektive chtěl by zmiňovanou částku 28 milionů eur platit ve třech ročních splátkách, zatímco Espanyol by rád peníze viděl pohromadě hned. Že by by barcelonský celek nějakým způsobem ustoupil právě Betisu, to se moc předpokládat nedá, protože právě Betis letos v létě Espanyolu odloudil trenéra Rubiho, kterého vyplatil ze smlouvy u barcelonského celku.

Kde hrál, tam pálil ostrými

Podívejme se nyní blíže na šestadvacetiletého Borju Iglesiase. Tento rodák ze Santiago de Compostela je známý pod přezdívkou El Panda, která odkazuje jednak na hráčův oblíbený song Panda od amerického rappera Desiignera, tak na skutečnost, že v roce 2016 působil v rezervním týmu Celty Vigo, který nesl označení Panda Team. Právě v dresu rezervy Celty Vigo na sebe Borja prvně výrazněji upozornil, a to když v sezóně 2016/2017 nastřílel v Segunda Division B v základní části 32 gólů. Béčko Celty Vigo se snažilo v play-off o postup do Segunda Division, ale neuspělo. Borja si však v sezóně 2017/2018 ve druhé nejvyšší soutěži přesto zahrál, neboť zamířil na hostování do Zaragozy. Za ní nastřílel 22 druholigových gólů, ale ani aragonskému celku jeho góly nepomohly k posunu do vyšší soutěže. Borju si ale vyhlédl barcelonský Espanyol, který ho za 10 milionů eur vykoupil z Celty Vigo. A rozhodně neprohloupil. Vysoký útočník vstřelil 17 ligových gólů a stal se druhým nejlepším střelcem La Ligy španělské národnosti, lepší byl jen Iago Aspas. Zde se jeho góly konečně přetavily i v týmový úspěch, Espanyol si totiž vybojoval Evropskou ligu. Další 3 góly Borja přidal v Copa del Rey. Není divu, že je o něho nyní na přestupovém trhu zájem.

Vztah Borja a Valencia

A na závěr se podívejme, jak je na tom Borja Iglesias ve vztahu s Valencií. Již jsme zmiňovali, že se narodil v Santiago de Compostela, což je v Galicii na západním pobřeží Španělska. Ve čtrnácti letech však zamířil za dalším fotbalovým rozvojem přes celou zemi až na východní pobřeží Španělska, kde v letech 2007 až 2010 působil v akademii Valencie. V útoku mládežnických týmů tak tvořil například dvojici s Paco Alcacerem. Až do rezervního celku však nedošel, neboť v roce 2010 zamířil do holandské Rody, kde však vydržel pouze rok a následně se upsal Villarreallu. I tam setrval jen jednu sezónu a následoval přesun do již výše zmiňovaného rezervního týmu Celty Vigo. Nejlepší sezónou pro něj byl již rovněž výše zmiňovaný ročník 2016/2017. Psali jsme, že Celta Vigo B se v play-off pokoušela o postup do Segunda Division, ale že neuspěla. A důvodem, proč neuspěla, byla VCF Mestalla, která béčko Celty Vigo vyřadila již ve čtvrtfinále play-off, a to navzdory tomu, že se Borja Iglesias proti valencijské rezervě dvakrát prosadil. O rok později mohl na Valencii znovu narazit jako soupeř, ale Zaragoza ho k utkáním Copa del Rey proti Los Che nenominovala. Áčku Valencie se tak prvně postavil až v uplynulé sezóně v dresu Espanyolu Barcelona. Hned ve 2. kole  sezóny 2018/2019 Netopýři zavítali na hřiště barcelonského celku, prohráli 0:2 a jeden gól jim vstřelil právě Borja Iglesias. Na Mestalle se v utkání odvetné části sezóny neprosadil, o což se nejspíš velkou měrou zasloužil stoper Los Che Facundo Roncaglia, protože právě o něm se Borja poté v jednom rozhovoru vyjádřil, že pro něj byl tím nejtěžším protivníkem ze všech jeho dosavadních prvoligových zápasů.

O tom, že Borja Iglesias na léta strávená ve Valencii nezapomněl, svědčí fakt, že letos v březnu na svém twitteru zmínil stoleté výročí valencijského klubu:

borjatwitter817