V září se Netopýrům v reprezentačních dresech dařilo

Hned jedenáct hráčů valencijského áčka zamířilo v uplynulých dvou týdnech k národním týmům. A většina může být spokojena. Ze strany hráčů Los Che jsme se mimo jiné dočkali tří debutů a tří gólů.

Španělsko odehrálo dvě kvalifikační utkání o postup na evropský šampionát, který se bude konat příští rok v létě. La Roja měla v nominaci hned tři Netopýry, přičemž tolik hráčů žádný jiný klub do španělské reprezentace v tomto reprezentačním okně nedodal. Z valencijských hráčů si nejvíce zahrál útočník Rodrigo Moreno, který nastoupil proti Rumunsku i proti Faerským ostrovům v základní sestavě. Na hřišti balkánského celku Španělsko zvítězilo 2:1 bez Rodrigova gólového přispění, ovšem proti Faerským ostrovům si náladu zlepšil a k vítězství 4:0 dopomohl hned dvěma góly. Menšího využití se dočkali záložník Dani Parejo a obránce Jose Luis Gaya. Proti Rumunsku nehráli vůbec, naopak proti Faerským ostrovům odehráli celý zápas. Gaya se do statistik zapsal asistencí u posledního španělského gólu, který vstřelil bývalý Netopýr Paco Alcacer. Mimochodem proti Faerským ostrovům to bylo po deseti letech a 142 zápasech poprvé, kdy se v základní jedenáctce španělské reprezentace objevilo trio Netopýrů. Naposledy se tak stalo v listopadu 2009, kdy za La Roju od úvodního hvizdu nastoupili David Silva, David Villa a Carlos Marchena. Nyní je Španělsko ve své kvalifikační skupině bezkonkurenčně první a v šesti zápasech neztratilo ještě ani bod.

Největšího využití se v národním týmu své země dočkal holandský gólman Jasper Cillessen. Ten je v týmu Oranjes nezpochybnitelnou jedničkou a reprezentační trenér Ronald Koeman mu tak dal plnou porci minut v obou kvalifikačních zápasech proti Německu a proti Estonsku. V Německu Holandsko brzy prohrávalo, ale stav utkání zvrátilo a domácím uštědřilo porážku 2:4. I v Estonsku vstřelilo Holandsko čtyři branky a tentokrát navíc Cillessen udržel čisté konto, takže Oranjes zvítězili přesvědčivě 4:0. Holandsko je ve své kvalifikační skupině sice až třetí, ale oproti Německu a Severnímu Irsku, na které má shodně tříbodové manko, má zápas k dobru.

Dalším týmem, který se hned dvakrát snažil o kvalifikační body o postup na Euro 2020, bylo Portugalsko, v jehož řadách nescházel valencijský Goncalo Guedes. Nejdražší nákup valencijské historie se objevil v základní sestavě v utkání v Srbsku, kde Portugalsko zvítězilo 4:2. Jedním pěkným gólem se pod výsledek zapsal i Guedes. Ani to mu však nepomohlo do základní sestavy proti Litvě, v tomto zápase přišel na hřiště až na závěrečných deset minut, kdy mu místo uvolnil toho večera čtyřgólový Cristiano Ronaldo. Portugalsko nakonec zvítězilo 5:1. Ve své kvalifikační skupině je Portugalsko na druhém místě o bod před Srbskem a pět bodů za Ukrajinou, ale oproti oběma jmenovaným má zápas k dobru.

Zatímco Španělsko, Holandsko i Portugalsko byli v tomto reprezentačním okně ve sběru bodů stoprocentní, Dánsku se podobně výborně nevedlo. Nicméně na hřišti fotbalového trpaslíka z Gibraltaru si s chutí zastřílelo a zvítězilo 6:0. Na pravém kraji dánské obrany odehrál celé toto utkání valencijský Daniel Wass. Proti Gruzii se naopak na hřiště nedostal vůbec a jen z lavičky náhradníků tak mohl sledovat dánskou ztrátu bodů po remíze 0:0. Dánsko je ve své kvalifikační skupině druhé o dva body za Irskem a o bod před Švýcarskem, které však má zápas k dobru.

Hostitel posledního světového šampionátu nyní bojuje o postup na šampionát evropský. Řeč je samozřejmě o Rusku, které rovněž odehrálo dvě kvalifikační utkání. Ve Skotsku sice v úvodu prohrávalo, ale stav zvrátilo a nakonec zvítězilo 2:1. Valencijský Denis Cheryshev do utkání nezasáhl. Na svoji šanci si tak musel počkat až do domácího utkání proti Kazachstánu, ve kterém se objevil v základní sestavě. Netopýr střídal nedlouho po začátku druhé půle za bezbrankového stavu, ale gólem v závěru utkání nakonec Rusko doma vydolovalo tři body za těsné vítězství 1:0. Rusko je ve své kvalifikační skupině sice druhé s tříbodovým mankem na Belgii, ale na ostatní má minimálně osmibodový náskok, takže za postupem kráčí jistě.

Přesuňme se nyní už pryč od evropských kvalifikačních bojů. Například jihoamerické celky mají po svém kontinentálním šampionátu Copa America a nyní tak během reprezentačních přestávek hrají přátelská utkání. Dva takové zápasy odehrála v uplynulých dnech i Uruguay, v jejíž nominaci nescházela letní posila Los Che Maxi Gomez. Netopýr dostal v základní sestavě důvěru v utkání na hřišti Kostariky, na hřišti strávil hodinu herního času a poté byl vystřídán. Gól nedal, ale Uruguay i tak zvítězila 2:1. Ve druhém utkání pak jihoamerický celek remizoval s USA, přičemž v tomto případě Gomez nastoupil až jako střídající hráč pár minut před závěrečným hvizdem.

Nyní se už v našem souhrnu dostáváme k v úvodu zmiňovaným reprezentačním debutům valencijských hráčů. Teprve osmnáctiletý Kang In Lee v létě zářil na světovém šampionátu věkové kategorie U20, kde dotáhl Jižní Koreu ke stříbrným medailím a sám si navíc došel pro cenu pro nejlepšího hráče turnaje. Nyní se dočkal debutu v reprezentačním áčku, třebaže zatím pouze v přátelském utkání. Proti Gruzii se objevil rovnou v zahajovací jedenáctce a střídán byl až dvacet minut před koncem utkání. Zápas skončil nerozhodně 2:2. V dalším zápase už Jižní Korea hrála o kvalifikační body v boji o světový šampionát 2022 a na hřišti Turkmenistánu zvítězila 2:0. Mladý Netopýr však tentokrát zůstal celý zápas pouze na střídačce.

U debutantů dále zůstaneme, jen se přesuneme k mládežnickému fotbalu. Podobně jako Kang In Lee i Ferran Torres v létě zazářil na mezinárodní scéně, a to konkrétně na evropském šampionátu věkové kategorie U19. Ferran získal se Španělskem zlaté medaile a byl oceněn jako nejlepší hráč turnaje. Tím však pro něho práce v devatenáctkách skončila a v tomto reprezentačním okně se již přesunul k jednadvacítce, tedy ke španělskému národnímu týmu věkové kategorie U21. I jednadvacítky v současnosti bojují o postup na Euro své věkové kategorie, takže španělští mladíci v tomto reprezentačním okně odehráli dvě kvalifikační utkání. V prvním zvítězili 1:0 v Kazachstánu a valencijský Ferran Torres se dočkal debutu, když odehrál celou druhou půli. Po deseti minutách na hřišti se protáhl do domácího pokutového území, kde byl sražen, ale barcelonský Alena následně penaltu neproměnil, a to ani nadvakrát. Hned v dalším utkání se pak mladý Netopýr objevil poprvé v základní sestavě španělského národního týmu U21. Španělsko doma porazilo Černou Horu 2:0.

Posledním reprezentujícím Netopýrem v tomto reprezentačním okně byl Thierry Correia, který na svůj první sraz portugalského národního týmu věkové kategorie U21 zamířil ze Sportingu Lisabon oklikou přes Valencii, kde podepsal smlouvu. Vzhledem k tomu, že se při podpisu smlouvy ve Valencii moc nezdržel a hned si odjel plnit reprezentační povinnosti, tak je jediným hráčem současného valencijského kádru, který nepracoval pod vedením trenéra Marcelina. Než k tomu mohlo dojít, tak byl Marcelino odvolán, a Correia tak už po návratu z reprezentačního srazu včera poslouchal taktické pokyny z úst nového valencijského trenéra Alberta Celadese. Debut za portugalskou jednadvacítku si Correia odbyl v zápase proti Gibraltaru, ve kterém nastoupil rovnou v základní sestavě a odehrál první poločas. Portugalsko zvítězilo 4:0. V dalším utkání pak na hřišti Běloruska odehrál už plný počet minut a Portugalsko zvítězilo pro změnu 2:0.