Gaya a Neto v reprezentaci debutovali, trio Rodrigo, Cheryshev a Batshuayi slavilo góly

Zápasy zářijové reprezentační přestávky jsou za námi. K národním týmům odcestovalo hned devět Netopýrů a většina na sebe dokázala výrazně upozornit. Pojďme se tedy na jednotlivé valencijské hráče podívat podrobněji.

Jediným z nominovaných Netopýrů, který nakonec za národní tým neodehrál ani jednu minutu, zůstal Goncalo Guedes. Tato situace však pravděpodobně nikoho ve Valencii netrápí, protože Portugalec měl díky vlekoucímu se přestupu z Paris Saint-Germain hektické léto s ne úplně ideální přípravou. Trenér Marcelino původně doufal, že bude Guedes z reprezentace omluven, a že ho tak bude mít k dispozici na trénincích v Paterně, ale to nestalo. Pozitivní je alespoň fakt, že i trenér portugalského národního týmu viděl, že nejspíš nejdražší Netopýr historie ještě není stoprocentně připraven na zápasovou zátěž. Portugalsko však i bez něho své zápasy celkem zvládlo. V přátelské utkání sice nejdříve pouze remizovalo s Chorvatskem 1:1, ale při svém vstupu do Ligy národů UEFA pak dokázalo porazit 1:0 Itálii.

Dobrou střeleckou formu ukázal za reprezentaci Belgie Michy Batshuayi, a to nastoupil ze dvou zápasů pouze na jeden poločas. Stalo se tak na půdě Skotska, kde Belgie zvítězila v přátelském utkání 4:0. Batshuayi nastoupil až do druhého poločasu, ale ke konečné podobě výsledku výrazně přispěl, neboť v 52. a v 60. minutě se dvakrát gólově prosadil. Ani tento výkon mu však nepomohl k místu v sestavě pro zápas Ligy národů UEFA na Islandu. Batshuayi tentokrát strávil celé utkání na střídačce, odkud pouze sledoval, jak jeho spoluhráči dokráčeli k vítězství 3:0.

Výrazně větší porce minut se v národním týmu dostalo jiné letní posile valencijských Netopýrů, ruskému ofenzivnímu záložníkovi Denisu Cheryshevovi. Rusko v tomto reprezentačním okně čekala dvojice utkání v pořadí nejdříve Liga národů UEFA v Turecku a následně přátelské utkání s Českou republikou doma. A Cheryshev zasáhl do obou utkání. V Turecku přispěl k vítězství 2:1 gólem ze 13. minuty a na hřišti strávil 79 minut. Proti České republice se sice střelecky neprosadil, ale o to víc se činili jeho spoluhráči a výsledkem bylo vítězství 5:1. V tomto utkání Cheryshev odehrál 80 minut.

Z národních týmů, do jejichž řad byli v září nominováni hráči Los Che, se jako jediné představilo v Lize národů UEFA dvakrát Španělsko. Navíc se jednalo o dva prestižní duely, neboť soupeřem Španělska byly úspěšné celky z letošního světového šampionátu. Proti na šampionátu čtvrté Anglii se La Roja představila ve slavném Wembley a mnoho respektu ze soupeře neprojevila. Domácí se sice už v 11. minutě dostali do vedení, ale Španělsko poté za vydatného přispění valencijského útočníka Rodriga Morena otočilo skóre na konečných 2:1 ve svůj prospěch. Ve 13. minutě Rodrigo asistoval u vyrovnávacího gólu Saula a ve 32. minutě sám vstřelil vítěznou branku. Trenér Luis Enrique tak prožil povedenou premiéru na lavičce španělského národního týmu. Další chvály se pak dočkal po domácím utkání proti Chorvatsku, stříbrnému celku z ruského šampionátu. V Elche totiž Modric, Rakitic a spol mnoho kvality nepředvedli a utrpěli děsivý debakl 0:6. Netopýr Rodrigo i tentokrát přispěl jedním gólem. Zatím to vypadá, že Luis Enrique má v jeho kvality velkou důvěru. Prvními debutanty, kterým nový trenér umožnil premiéru za španělskou seniorskou reprezentaci, byli v zápase s Chorvatskem madridský záložník Dani Ceballos a valencijský levý bek Jose Luis Gaya. Netopýr, který se dočkal jistě zaslouženého ocenění za své klubové výkony, odehrál proti vicemistrům světa celé utkání.

Gaya nebyl jediným hráčem Valencie, který si v tomto reprezentačním okně odbyl premiéru za národní tým. O pár hodin později ho napodobil brankář Neto. Zatímco v Evropě odstartovala nová soutěž Liga národů UEFA, tak zámořské celky hrály pouze přátelská utkání. Konkrétně Brazílie měla na programu nejprve měření sil s USA a poté se Salvadorem. V zápase s USA, ve kterém Kanárci zvítězili 2:0, ještě zůstal valencijský gólman pouze na střídačce, ale dnes v noci se proti Salvadoru dočkal reprezentačního debutu. Neto odehrál celé utkání, udržel čisté konto a Brazílie zvítězila přesvědčivě 6:0.

Zatímco Gaya a Neto si prožili v národním týmů úplnou premiéru, u obránce Jeisona Murilla bychom mohli mluvit o jakési obnovené premiéře, neboť to bylo již celkem dlouho, kdy na sebe naposledy oblékl reprezentační dres Kolumbie. Kolumbie hrála v tomto reprezentačním okně stejně jako Brazílie pouze přátelská utkání, nejprve se utkala s Venezuelou a zvítězila 2:1 a následně dnes v noci uhrála bezbrankovou remízu s Argentinou. Proti Venezuele zůstal valencijský stoper pouze na střídačce, ale proti Argentině se již na hřiště dostal. Mimochodem to pro něj byl vlastně první zápas v této sezóně, neboť trenér Marcelino ho za Los Che v rámci prvních tří ligových kol dosud nenasadil. Proti Argentině odehrál celé utkání a jistě i jeho výkon pomohl k udržení čistého konta.

Nakonec se vraťme ze zámoří zpět do Evropy a podívejme se, jak se dařilo valencijským mladíkům, tedy hráčům, kteří byli nominování do reprezentačních výběrů věkové kategorie U21. Jednadvacítky bojují o postup na evropský šampionát této věkové kategorie a v rámci zářijového reprezentačního okna odehrály dva kvalifikační zápasy. Španělsko se představilo dvakrát doma, nejdříve proti Albánii a následně proti Severnímu Irsku. Vzhledem k tomu, že dosud procházela španělská jednadvacítka kvalifikací se stoprocentním bodovým ziskem, tak po vítězství 3:0 nad Albánií již bylo jasno o jejím postupu na Euro U21, které se bude konat příští rok. Tato skutečnost však mladé španělské reprezentanty možná trochu ukolébala, protože v druhém kvalifikačním utkání poprvé zaváhali a Severnímu Irsku podlehli 1:2. Carlos Soler nastoupil do obou zápasů. Proti Albánii odehrál 80 minut a asistencí se podílel na úvodním gólu Španělska hned v 5. minutě. Proti Severnímu Irsku pak odehrál 77 minut. Mimochodem v obou zápasech se za Španělsko gólově prosadil bývalý Netopýr Rafa Mir, přitom vždy nastupoval až jako střídající hráč.

Španělskou jednadvacítku nakonec s postupem na Euro U21 napodobila v tomto reprezentačním okně i jednadvacítka Srbska, za niž do obou hraných kvalifikačních utkání nastoupil valencijský středopolař Uros Racic. Srbsko porazilo shodným výsledkem 2:1 nejdříve doma Makedonii a následně venku Rusko. Proti Makedonii odehrál Racic celý zápas, zatímco proti Rusku nastoupil až do druhého poločasu.