Dostane Vallejo, Kang-In či Cutrone väčšiu šancu popri absencii Gómeza, resp. Gameira?

Kormidelník Valencie stavil v posledných zápasoch na ofenzívny blok stavaný zväčša z Maxiho Gómeza, Kévina Gameira a Gonçala Guedesa. Avšak nie v každých prípadoch prinášala daná voľba požadované ovocie. Zvyšné alternatívy skoro upadli do zabudnutia a tréner Javi Gracia len striedmo využil služby Manuho Valleja, Kang-In Leeho a Patricka Cutroneho.

Maxi Gómez je neotrasiteľnou jednotkou na hrote útoku Valencie i napriek výkonom, efektivite a priestupkom hráča. Z posledných 5 duelov vynechal Uruguajčan 1 zápas (27. kolo) pre naplnenie kvóty žltých kariet a druhý (29. kolo) pre nepohodlie s pravým kolenom. Zvyšné dve stretnutia (26., 28. kolo) odohral Gómez po celých 90 minút, pričom pridal 1 asistenciu vo forme vypýtania si pokutového kopu. Posledný duel (30. kolo) odišiel rodák z Paysandú v 80. minúte predčasne pod sprchy pre uvidenie červenej karty. Druhým mužom činu pre trénera Graciu je Kévin Gameiro, pričom útočník by mal po ukončení tohto ročníka vyzliecť dres Valencie. Kvôli absencii Gómeza, dostal Gameiro šancu od začiatku stretnutia v 27. a 29. kole, pričom v dueli s Cádizom strelil útočník jediný gól Netopierov. Na zvyšné dva dueli v 26. a 30. kole prišiel rodák zo Senlis na záverečnú polhodinu a 29. kolo presedel hráč celý duel len na lavičke náhradníkov. Netreba ani zabúdať na fakt, že Francúz dostal v podstate jasný odkaz od vedenia klubu v podaní nepredĺženia zmluvy. Avšak klauzula v zmluve Gameira hovorí, že ak futbalista zasiahne počas sezóny do minimálne 25 zápasov, tak mu bude automaticky predĺžený kontrakt o jeden rok naviac. Do ukončenia tohoročnej edície LaLigy Santander zostáva už len 8 zápasov a valencijskému útočníkovi treba vstúpiť ešte do 5 hier. Vyššie spomenutá hrotová dvojica nenecháva veľa priestoru pre zimnú taliansku posilu v útoku. Patrick Cutrone i naďalej čaká na väčšie herné vyťaženie alebo dokonca zaradenie do základnej jedenástky ako štartér, ktorého sa nedočkal v tejto sezóne ako v talianskej Serii A za ACF Fiorentinu či materský anglický klub z Premier League a to Wolverhampton Wanderers. V posledných 5 zápasov presedel Talian na lavičke hneď 3 stretnutia a to v 26., 28. a 30. kole. Vo zvyšných dvoch kolách (27. a 29.) odohral rodák z Coma dokopy iba 15 minút. Ani výborné výkony kapitána v talianskej U21 doteraz nestačili na presvedčenie trénera Graciu, pričom Cutrone v troch marcových duelov strelil 2 góly a pripísal si 1 asistenciu. Doposiaľ odohral hráč za Valenciu iba mizerných 56 minút a práve absencia Gómeza, ktorá môže trvať aj niekoľko zápasov a možné obmedzenie hier pre Gameira, dáva Cutronemu väčšiu šancu na získanie sebavedomia a preukázania schopnosti. Taliansky útočník prišiel na Mestallu na výpomoc do konca sezóny bez povinnej či možnej opcie pre nákup, avšak Wolverhampton Wanderers chce hráča predať a podľa posledných správ je anglický celok ochotný znížiť aj prestupovú čiastku za 23-ročného futbalistu.

Gonçalo Guedes v posledných zápasoch dodal tímu tú správnu iskru a zápal v ofenzíve, pričom v posledných piatich zápasoch si pripísal Portugalčan jeden gól a tri finálne prihrávky. Posledné štyri zápasy (od 27. až do 30. kolo) zasiahol hráč do diania od začiatku zápasu a Guedes odohral hry skoro po celých 90 minú, presnejšie 355 z 360 minút. V 26. kole odohral hráč iba necelú polhodinu, v ktorej napokon strelil víťazný gól Valencie. Futbalista, ktorý je podľa médií na odpis, predviedol v posledných piatich kolách výkony hodné valencijského dresu. Avšak jeho nasadenie počas celého zápasu je jednou z príčin vymiznutia Kang-In Leeho a Manuho Valleja. O Juhokórejčanovi sa viedli na našom portáli už rôzne diskusie a články. Tou najžhavejšou je renovácia zmluvy hráča, pričom strana Kang-Ina odmieta podpísať kontrakt, ktorý nekorešponduje s ich požiadavkami. Média píšu o prípade Ferran 2.0, avšak vedenie Valencie na čele s prezidentom Anilom Murthym nechce o tejto možnosti ani počuť. Avšak herné vyťaženie nasvedčuje práve odchodu. V posledných 5 zápasoch zasiahol 20-ročný futbalista do 4 stretnutí, pričom v 26. a 27. kole začínal Kang-In ako štartér v základnej 11-tke, 28. kolo prišiel hráč na ihrisko len na zvyšných 11 minút a posledné dve stretnutia (29-30) presedel ofenzívne ladený futbalista len na lavičke náhradníkov. Význam rodáka z Incheonu sa presunul viac do úzadia a vedenie klubu si len píli konár, pod ktorým sedí. Posledný hráč, ktorého situácia môže byť frustrujúca je Manu Vallejo. Futbalista, ktorý zväčša naskakuje do zápasov ako striedajúci žolík, prežíva v posledných 5 zápasov slabé herné vyťaženie. Posledné 30. kolo presedel Španiel len na lavičke náhradníkov a štyri kola (26-29) pred tým, odohral rodák z Chiclana de la Frontera len 55 minút. Tréner Gracia, ktorý si je vedomý kvalít futbalista a jeho prínosu do zápasu a pre tím, momentálne necháva mladého 24-ročného hráča viac menej bokom.

Samotný tréner tímu Javi Gracia sa po zápase s Realom Sociedad priznal, že pri výbere útočného dua má veľmi ťažkú úlohu: „Napriek tomu, že (Maxi) nebol často pred bránou súpera, tak bol dôležitý pri iných akciách. Je pravda, že už dlho nestrelil gól. V predchádzajúci zápas hral Kévin a strelil gól. Máme aj Cutroneho a som si istý, že dostane priestor. Ale musím si vybrať dvojicu z Maxiho, Gonçala, Manuho, Kang-Ina,... Mám ťažkú úlohu vo výbere.“ V posledných tréningoch skúšal kormidelník Valencie duo Vallejo-Cutrone, pričom táto možnosť bola v poslednom zápase nevyužitá. Popri sankcii Gómeza je možné, že tréner Netopierov sa bude v úvode zápasu spoliehať na dvojicu Guedes-Gameiro. Po prípade by mohlo dojsť k možnej zmene? Pre rozlúsknutie tohto útočného hlavolamu si budeme musieť počkať v najbližších zápasoch.