Ako sa darí novým tváram na Mestalli?

Na sklonku zimného prestupového obdobia dotiahlo vedenie Valencie CF tri nové tváre, ktoré by mali pozdvihnúť kvalitu tímu, vniesť zdravú konkurenciu, zaplátať prípadné diery a koniec koncov aj vylepšiť postavenie klubu v tabuľke. Ako sa vlastne darí novým posilám po mesačnom pôsobení na východošpanielskom pobreží?

Po januárovom okne odohral španielsky celok doposiaľ štyri ligové zápasy, z ktorých si odniesol bod za remízu 1:1 s baskickým Bilbaom, porážku 2:0 s madridským gigantom Realom, domácu výhru 2:0 nad galícijským celkom Celta Vigo a horkú prehru s plnou kontroverných rozhodnutí 3:0 proti Getafe CF. Do každého zápasu zasiahla aspoň jedna nová tvár, ktorá dorazila na výpomoc do konca sezóny.

Ako prvý sa debutu v drese Netopierov dočkal Patrick Cutrone. Taliansky útočník zasiahol v zápase proti Athletic Bilbau na záverečných 25 minút, pričom striedal Manuho Valleja v 65. minúte. Práve v tomto zápase mal Talian šancu skórovať, avšak jeho strela bola nevýrazná. Dokonca sa podieľal aj na narážačke s Gómezom, ale táto akcia skončila neúspechom. Cutrone zasiahol aj do druhého februárového zápasu a to proti Realu Madrid. Ofenzívny hráč naskočil proti madridskému gigantovi na zvyšných 7 minút, kde striedal Maxiho Gómeza. V tomto dueli sa hrotový útočník veľmi k slovu nedostal. V treťom stretnutí proti Celte Vigo nechal tréner Gracia rodáka za Coma sedieť na lavičke náhradníkov, pretože šancu v tomto zápase dostali striedajúci Manu Vallejo a navrátilec z maródky Kévin Gameiro. Obaja hráči zaistili pre Valenciu tri body a galícijský celok, tak odchádzal domov s nulou na konte. Hráč sa dostal na ihrisko ešte do posledného februárového zápasu proti Getafe CF, kde odohral zvyšných 9 minút. Aktivita a snaha Cutroneho sa síce v tomto zápase cenila a počítala, ale za nepriaznivého stavu 2:0 a o spoluhráča menej sa len ťažko dalo niečo urobiť s výsledkom a hlavne s nalomenou psychikou tímu. Suma sumárov. Patrick Cutrone zatiaľ odohral len minimum minút (41), v ktorých sa dostal do minina šancí. Talian síce toho veľa nepredviedol, ale situácia na hrote útoku sa môže kedykoľvek zmeniť a momentálne sa nedá určiť, akú rolu hrá futbalista v plánoch kormidelníka Graciu. Výkony a absencie spoluhráčov v ofenzíve môžu zmeniť postavenie 23-ročného útočníka od zápasu k zápasu alebo z dňa na deň a potom bude už len na hráčovi ako využije ponúknuté príležitosti.

Druhým debutantom, ktorý si obliekol dres Valencie je Ferro. Graciova hierarchia v obrane je jasná a portugalský obranca sa nachádza na pomyselnom štvrtom mieste. Pred ním sa neochvejne nachádzajú Gabriel Paulista, Mouctar Diakhaby a Hugo Guillamón. Ferro preskočil jedine, ak Eliaquima Mangalu. A práve vplyv hierarchie je ústredným bodom, od ktorého sa odvíja obranná dvojica v zápase. Prvé stretnutie druhého mesiaca v roku sledoval Ferro len z lavičky náhradníkov. Avšak stopér sa zatiaľ ako jediný z posíl môže pýšiť štartom od začiatku zápasu a odohraním celého stretnutia. To sa udialo v druhom februárovom dueli proti Realu Madrid, pričom Diakhaby si doliečoval svalové zranenie a Guillamón si odpýkaval jednozápasový dištanc. Hosťujúci tím Valencia síce prehral 2:0, ale 23-ročný obranca istotne zanechal dobrý dojem. Svoju necelú minútu slávy si užil stopér aj v zápase proti Celte Vigo, kedy došlo k taktickému striedaniu Kang-Ina v úplnom závere stretnutia. Suma sumárov. Rodák z Oliveira de Azeméis je zatiaľ jediný z posíl, ktorý má za sebou odohraný celý zápas a tým pádom svieti obrancovi na konte najviac minút. Herne predviedol futbalista dobrú úroveň, avšak s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť Portugalčan čakať na svoje miesto v obrane z ďalších absencií spoluhráčov.

Nakoniec sa i posledná posila pre Valenciu dočkala svojho debutu. Christian Oliva dostal možnosť preukázať svoje schopnosti v druhom februárom stretnutí, t.j. proti Realu Madrid. Záložník naskakoval do zápasu v 64. minúte za stavu 2:0, pričom striedal Carlosa Solera a uruguajský futbalista robil gardé Urošovi Račićovi. Avšak hra valencijskej zálohy nemala veľký význam na zvyšok hry, pretože súper mal pod kontrolou celý zápas a Valenciu skoro do ničoho nespustil. Podobný scenár zažil Oliva aj vo svojom druhom zápase a to proti Getafe CF. Záložník naskakoval do zápasu za Carlosa Solera a to na posledných 9 minút hry. Napriek o hráča menej a krátkemu pobudnutiu na trávniku, ponúkol Uruguajčan istú mieru zázemia a jeden schopný pas. Suma sumárov. Napriek tomu, že to boli zatiaľ dva vstupy, do ktorých 24-ročný hráč zasiahol, tak rodák z Ciudad del Plata predviedol počas 35-minútového pobytu na trávniku dobrý výkon. Dalo by sa povedať, že s väčším počtom odohraných minút by mohol Christian Oliva vytlačiť zo zálohy aj Carlosa Solera, pretože postavenia Uroša Račića stojí na pevných a neodmysliteľných základoch a Daniel Wass sa skôr pohybuje pozdĺž celej pravej strany na ihrisku, t.j. Dán predstavuje minimálne ohrozenie, resp., konkurenciu pre Olivu.

Na záver. Je zrejmé, že lodivod Valencie Javi Gracia sa uchyľuje ku svojej starej garde, ktorá pôsobí v tíme od začiatku sezóny. Počas aktuálneho ročníka sme boli svedkami toho ako média priniesli správy o tom, že pár hráčom z mužstva sa nepáči vyťaženosť a sú nespokojní s postavením v tíme. Tréner Gracia tieto správy už neraz dementoval a na poslednej tlačovej konferencií pred zápasom proti Getafe CF povedal: „Nerobím žiadne rozdiely. Vyberám si medzi tými, ktorých mám. Vyberám si tých, ktorí sú podľa mňa najvhodnejší pre nasledujúcu hru. Sú k dispozícii a s novými hráčmi nemám žiadny problém.“ Kto bude čomu veriť je vec každého, ale nik nemôže poprieť minimum minút pre nové posily, ktoré sú odhodlané vypomôcť mančaftu Valencie CF do konca sezóny. Ako by vyzerala minutáž popri ročnom hosťovaní spomínanej trojice? To sa už bohužiaľ nedozvieme.

• Příští zápas bych se vůbec nebál zkusit dát do základu Cutroneho nebo Olivu, může to být nový impulz a tito hráči se určitě budou chtít ukázat. Horší výkon, než poslední dobou předvádějí hráči ze základu, snad ani podat nemůžou...

• Taktiež by som nebol proti, keby vyššie spomínaná trojica dostala viac priestoru. Najbližšie tomu majú kvôli vykartovaniu *24* ako Soler, Račić, Maxi a červený Diakhaby *37*